-->

چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهیم؟

چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهیم؟

خواستة کودکان را بلافاصله برآورده نکنید

چگونه صبرکردن را به کودک آموزش دهیم؟

صبر از مفاهیمی است که نقشی بسیار مثبت در زندگی انسان و حفظ سلامت روانی او دارد. صبر به‌معنی مقاومت در برابر سختی‌ها و ازدست‌ندادن تاب و قرار است که اگر در وجود انسان نباشد، زندگی‌کردن و تعامل با دیگران را برای او مشکل می‌کند. هیچ‌کس دوست ندارد صبر کند، به‌ویژه کودکان.

به گزارش نشریة اختصاصی بهداشت و سلامت بهبد به نقل از خبرگزاری پلیس، از نظر علم تمرین صبر در کودکان بسیار دشوار است؛ زیرا آن‌ها به گونه‌ای متولد شده‌اند که بلافاصله نیازهاشان را اعلام کنند، پس اگر بتوانید این هنر را به فرزندانتان بیاموزید، بزرگ‌ترین خدمت را در حق آن‌ها كرده‌اید و به موفقیت و حفظ تعادل روانی‌ آن‌ها در زندگی فردی و اجتماعی کمک کرده‌اید.

بردباری چیست؟

بردباری یعنی احترام‌گذاشتن به دیگران و داشتن نگرشی عمیق و ارزش قائل‌شدن برای تفاوت‌ها.

چگونه صبرکردن را آموزش دهیم؟

کودکان، انعکاس تربیت والدین هستند. اگر والدین بخواهند ویژگی‌ای در فرزندشان نهادینه شود، نخست باید آن خصلت را در خود پرورش دهند؛ زیرا کودک به‌خوبی از والدین خود الگو می‌گیرد. کودک رفتارها و واکنش‌های والدین را با دقت‌ می‌بیند و در ذهن خود ذخیره می‌کند و در زمان مناسب بروز می‌دهد.

یادگیری صبر به تمرین نیاز دارد، والدین بهتر است در فرصت مناسب و به بهانه‌های مختلف، آن را در بین اعضای خانواده به نمایش بگذارند. همچنین، آن‌ها باید اجازه دهند کودک صبر را تجربه کند. روان‌شناسان در این زمینه معتقدند گاهی بهتر است والدین تأمین خواستة فرزند خود را به تعویق بی ندازند؛ یعنی بلافاصله بعد از مطرح‌شدن خواستة کودک، آن را برآورده نکنند. این رفتار سبب می‌شود کودک پی‌ ببرد رسیدن به نتیجه به فرصت نیاز دارد.

مطالعات نشان می‌دهد موفقیت و خوشبختی بسیاری از مردم در گرو صبرکردن است؛ به همین دلیل باید به کودکان نیز آموزش داده شود که با صبر به پاداش بهتری می‌رسند. آموزش صبر به این صورت است: از تولد تا چهارده ماهگی نیاز کودک باید بلافاصله برآورده شود تا کودک احساس اطمینان و امنیت کند، از چهارده ماهگی تا دو سالگی بهتر است نیازهای ضروری کودک برآورده شود و در مواردی که امکان دارد از چند ثانیه و گاه تا چند دقیقه نیاز کودک با تأخیر برآورده شود. از دو سالگی به بعد، پدر و مادر باید از کودک بخواهند یک تا دو دقیقه منتظر بماند. حتماً باید به قول خود عمل کنیم تا کودک بیاموزد پاداش صبر او در آینده ثمر می‌دهد.

اما پدر و مادر باید صبر را بین سه تا شش سالگی به‌طور جدی به کودکان آموزش دهند؛ یعنی کودک از سه سالگی به بعد باید برای هر کاری از چند ثانیه تا چند دقیقه، ساعت و روز صبر کند. برای مثال، اگر فرزند سه یا چهار سالة ما چیزی خواست، به او بگوییم که اجازه بدهد اول دست‌هایمان را بشوییم یا از اتاق چیزی برداریم و بعد به خواستة او عمل کنیم.

این تأخیرها با توجه به ظرفیت کودک و مهارت پدر و مادر متفاوت است. برای آموزش صبر به کودکان، بهتر است آن‌ها را گاهی به مکان‌هایی ببریم که نیازمند صبر و حوصله است؛ مانند موزه و نمایشگاه. همچنین، می‌توان ساعت یا موبایلی را تنظیم کرد و از کودک خواست تا زمان اتمام کار و زنگ‌خوردن، در یک جای مشخص بماند و آنجا را ترک نکند. می‌توان ساعت را برای مدت کوتاهی تنظیم کرد و با او قرار گذاشت تا زمان به صدا درآمدن زنگ ساعت صحبت نکند. کارهایی مانند کشیدن نقاشی و بازی با قطعات خانه‌سازی برای این منظور مناسب‌اند.

راهکارهای آموزش صبر به کودک از طریق بازی وارد عمل شوید: به‌چالش‌کشیدن صبر و حوصله یکی از روش‌های مؤثر آموزش آن است؛ برای نمونه، پازلی تقریباً دشوار را برای فرزندتان تهیه کنید و از او بخواهید آن را درست کند و به او بگویید در صورت موفقیت پاداش خوبی نصیبش می‌شود. در این شرایط، تلاش فرزند و ممارست او برای حل آن پازل می‌تواند شروعی برای افزایش صبر باشد. مهارت‌های انتظار را آموزش دهید.

برای آموزش صبر گاهی فقط باید منتظر بمانید راه‌های بیان احساس را به کودک یاد دهید. گاهی کودکان هنگام مواجهه با یک مشکل، برآشفته و عصبی می‌شوند و احساسشان را با برخورد‌های کلامی و فیزیکی نامناسب بروز می‌دهند. در این شرایط، به فرزندتان یاد دهید که با آرامش، بدون فریاد و با استفاده از بیان و رفتار مناسب‌تر نیز می‌تواند احساسش را بروز دهد.

مفهوم زمان را برای کودک توضیح دهید: کودک متوجه زمان‌های قراردادی ما بزرگسالان نمی‌شود. برای تفهیم این مطلب بهتر است مفهوم زمان را با چیزهای قابل درک برای وی توضیح دهید.

پیامدهای عدم آموزش صبر افرادی که صبر را آموزش ندیده‌اند، امروز را به فردا ترجیح می‌دهند و هیچ کاری برای آیندة خود انجام نمی‌دهند و خوشی‌های زودگذر سبب شکست آن‌ها در آینده می‌شود.

افراد کم‌صبر همواره از آینده می‌ترسند؛ زیرا آن‌ها تمام وقت امروز خود را صرف تلاشی طاقت‌فرسا می‌کنند و در حد معقول و به‌جا از امروز استفاده نمی‌برند و همواره در مورد آینده نگران‌اند؛ زیرا هیچ توشه‌ای برای آن نیاندوخته‌اند.

آثار مثبت صبر

موفقیت: موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی، بدون شکیبایی و استقامت در راه هدف، قابل تحقق نیست.

حفظ تعادل روانی: انسان در زندگی اجتماعی و در برخورد با دیگران، نیازمند صبر و شکیبایی است.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9
منتشرشده در کودک, نشریه 9

موارد مرتبط

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات