-->

دانستنی های لازم درباره ختنه

دانستنی های لازم درباره ختنه

ختنه یک عمل جراحی بسیار شایع در کودکان می باشد که در تمدن مصر باستان و بخش هایی از خاورمیانه مرسوم بوده است، صرف نظر از این که این عمل جراحی به عنوان یک دستور مذهبی در کشورهای اسلامی و پیروان حضرت موسی انجام می شود، در ایالات متحده ی امریکا نیز این روش شایع ترین عمل جراحی محسوب می گردد.

امروزه تا ۸۵٪ نوزادان و مردان آمریکایی ختنه شده اند.

انجام عمل ختنه در اروپا کمتر از آمریکا رواج دارد، براساس گزارش آکادمی طب کودکان آمریکا (AAP) ختنه ی نوزادان از فیموزیس (تنگی پوست ختنه گاه) و پارافیموزیس (حالتی که با عقب کشیدن پوست ختنه گاه از روی آلت بازگشت آن مشکل یا غیرممکن است که سبب احتقان وریدی و تورم و درد در سر آلت می شود) و بالینیت (التهاب پوست سر آلت تناسلی مردانه) پیشگیری کرده و احتمال بروز سرطان آلت تناسلی را از بین می برد. جالب توجه اینکه اگر ختنه در سنین بالاتری صورت گیرد ممکن است این اثرات مثبت را نداشته باشد.

بروز سرطان دهانه ی رحم در همسران مردان ختنه نشده و افزایش احتمال انتقال عفونت های مقاربتی (STD) از جمله ایدز در این مردان بیشتر است و میزان عفونت ادراری در نوزادان ختنه شده به یک دهم کاهش می یابد.

این عمل بهتر است هرچه زودتر، پیش از ترک زایشگاه یا پیش از یک ماهگی انجام شود.

ضرورت های پزشکی انجام ختنه عبارتند از:

ریفلاکس ادراری دریچه پیشابراه خلفی، مثانه ی عصبی، فیموزیس و پارافیموزیس و بالینیت و بعضی ناهنجاری های مادرزادی که احتمال عفونت های ادراری را افزایش می دهند.

در نوزادان با وزن کمتر از ۳ کیلوگرم انجام ختنه منع شده است، چون با این عمل برخی ناهنجاری های ارثی الت تناسلی مخفی می شود. در نوزادان چاق و یا مبتلابه هیدروسل و فتق های بزرگ و کودکانی که اختلال انعقادی دارند پس از اصلاح و درمان این موارد ختنه انجام می شود.

عوارض ختنه

خونریزی؛ اگرچه عارضه ی نادری می باشد (حدود ۱٪) ولی شایع ترین عارضه است که با دقت و تجربه ی کافی می توان از آن جلوگیری کرد.

لازم است موارد شناخته شده از بیماری های خونریزی دهنده در فامیل را از قبل شناسایی و درمان کرد.

در مواردی که خونریزی، با اقدامات اولیه، کنترل نشود باید تست های انعقادی و درمان مناسب انجام گیرد.

به علت نادر بودن این عارضه، انجام PT -PTT و شمارش پلاکت غیر از مواردی که سابقه ی بیماری های انعقادی در فامیل وجود دارد اجباری نیست، اگرچه اطمینان بخش است.

 

 

برداشتن کم یا زیاد پره پوس (پوست ناحیه ختنه گاه)، عارضه ی دیگری است که بیشتر در روش حلقه اتفاق می افتد و در جراحی دیده نمی شود.

عارضه های نادر دیگر عبارتند از عفونت، تورسیون (پیچش) آلت، آسیب مجرای ادراری، نکروز (سیاه شدن آلت در اثر استفاده از کوتر.

تنگی نوک مجرای ادرار و علائم آن که ممکن است به صورت جریان ادرار ضعیف و طولانی دیده شود. پیش از انجام عمل، چسبندگی های پوست از آلت تناسلی باید کاملا آزاد گردد در غیر این صورت احتمال بروز اشکال از نظر ظاهری وجود دارد.

با پیشرفت روش های بیهوشی، انجام ختنه ی کودکان با بیهوشی نیز قابل انجام است و طرفدارانی دارد ولی در نوزادان با بی حسی های موضعی با استفاده از تزریق بی حس کننده لیدوکائین و یا کرم Emla صورت می گیرد.

به طور کلی، ختنه به دو روش جراحی و استفاده از حلقه صورت می گیرد، که روش های جراحی نیز متفاوت هستند. ۳۰ دقیقه پس از انجام ختنه، کودک با کنترل خونریزی و یک دفع ادرار می تواند مرخص شود.

پانسمان با استفاده از گاز وازلینه بهتر است. پانسمان حداقل باید ۴۸ ساعت بماند و بعد از آن شست وشو مانعی ندارد.

تجویز آنتی بیوتیک لزومی ندارد و برای تسکین درد از قطره یا شیاف استامینوفن با مقدار مناسب می توان استفاده کرد.

لازم است در صورت خونریزی یا بروز هر گونه مشکلی در کیفیت ادراری کودک دوباره معاینه شود.

زمان مناسب ختنه: حداقل ۶ ساعت پس از تولد و پس از معاینه ی اول تا پیش از ترخیص از بیمارستان و حداکثر تا پایان نوزادی (۲۸ روز اول) است مشروط بر اینکه نوزاد سالم باشد و وزن بالای ۳ کیلوگرم و موارد منع ذکر شده را نداشته باشد

روش توصیه شده برای ختنه ی نوزادان تا ۶ ماه، حلقه است و پس از آن با روش جراحی انجام می شود. اگرچه از بدو تولد نیز می توان عمل جراحی را انجام داد.

ختنه باید توسط پزشک آموزش دیده که مهارت کافی را در این زمینه دارد انجام شود.

اطراف محل ختنه: باید از آلودگی و مدفوع دور نگه داشته و در صورت آلودگی باید با آب و صابون تمیز شسته شود.

استفاده از پماد تتراسایکلین یا وازلین برای حلقه و آلت روزی ۳ بار یا بیشتر.

یک هفته پس از ختنه توسط پزشک، معاینه صورت گیرد.

در صورت بی قراری، تجویز قطره ی استامینوفن تا حد امکان پوشک نوزاد باید باز بوده و در صورت لزوم شل بسته شود.

 

 

علایم خطر برای مراجعه فوری:

 خون ریزی یا تغییر رنگ و تیره شدن نوک آلت و خون مردگی وسيع آلت و بیضه ها. تورم شدید آلت و بیضه. نوزاد بایستی حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ختنه ادرار نماید در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه شود.

افتادن حلقه در کمتر از ۳ روز با نیافتادن حلقه تا ۱۰ روز پس از عفونت محل ختنه (قرمزی موضعی و ترشح چرکی)

سایر مواردی که به نظر والدین غیر طبیعی می باشد.

  • سال: 1394
  • فصل: زمستان
  • شماره: 3
منتشرشده در کودک, نشریه 3

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات