-->

درمان 85 نوع بیماری با استفاده از خون بند ناف

درمان 85 نوع بیماری با استفاده از خون بند ناف

مریم پورآذرنگ در گفتگو با خبر نگار چشم انداز البرز با بیان این که مداوای 85 نوع از بیماری ها، توسط پیوند سلول های بنیادی صورت می گیرند، گفت : سلول های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری ها است و خون بند ناف یکی از منابع این سلول ها به شمار می رود.

خانم پورآذرنگ در ادامه با بیان این که نمایندگی بانک خون نبد ناف استان البرز از سال 92 زیر نظر پژوهشکده رویان، وابسته به جهاد دانشگاهی، فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت : تاکنون حدود هزار نمونه خون بند ناف در این بانک در استان البرز جمع آوری شده است که از این لحاظ این استان یکی از نمایندگی های پیشرو کشور محسوب می شود و در سال 93 نیز به عنوان نماینده برتر کشور انتخاب شد.

لزوم توجه والدین به خون بند ناف

وی در ادامه به تشریح بانک خون بند ناف پرداخت و گفت : این مرکز همانطور که از نام آن پیداست، شرایطی را فراهم می کند تا سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف تحت شرایط خاص، جمع آوری شده و در بانکی ذخیره شود تا اگر زمانی به سلول های بنیادی نیاز شد این منبع ارزشمند، به راحتی در دسترس باشد و بتوان برای پیوند از آن استفاده کرد.

پورآذرنگ ادامه داد : زمانی خون بند ناف به عنوان یک زباله ی بیولوژیک دور ریخته می شد در حالی که امروزه به عنوان یک منبع بسیار خوب برای به دست آوردن سلول های بنیادی مورد توجه قرار می گیرد.

مسؤل بانک خون بند ناف استان البرز خاطر نشان کرد : خونی که در دوران بارداری مادر در بند ناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می شود، منبعی از سلول بنیادی به خصوص سلول های بنیادی خون سازی است که می توان در روند درمان بیماری های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان های خون، بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خونی های مادرزادی که منشاء خونی دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

سلول های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری ها 

پورآذرنگ اهمیت نگهداری خون بند نوزاد را یادآور شد و تاکید کرد : والدین با ثبت نام در این بانک قبل از تولد نوزاد، این مجوز را به مأمورین می دهند که بلافاصله بعد از زایمان، بند ناف را از نوزاد جدا کرده و خون را از بند ناف و جفت جمع آوری و به کیسه های خون منتقل کنند و سپس خون بند ناف نوزاد، منجمد و در بانک نگهداری شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون شود، برای درمان مورد استفاده قرار گیرد. وی با تاکید براین روش به عنوان راهی مناسب برای درمان بسیاری از بیماری ها، گفت : در تمام دنیا تاکنون بیش از 30 هزار پیوند از طریق سلول های بنیادی صورت گرفته است و مطابق آمار ارائه شده، بیماری های فلج مغزی، تالاسمی، لوسمی حاد و دیابت بیشترین میزان پیوند را داشته اند و در حال حاضر، مداوای 85 نوع از بیماری ها را توسط پیوند از طریق سلول های بنیادی انجام می گردد.

ضرورت ذخیره خون بند ناف توسط مادران باردار

مسئول بانک خون بند ناف استان البرز، گفت : خوشبختانه تاکنون از میان حدود هزار نمونه ای که در بانک البرز ذخیره شده، موردی که نیاز به استفاده از این خون ها باشد گزارش نشده است.

وی ادامه داد : والدین زیادبرای یافتن نمونه مشابه فرزند خود به ما مراجعه می کنند اما احتمال یافتن نمونه مشابه کم است از همین رو به مادران باردار توصیه می شود، حتما نسبت به ذخیره خون بند ناف نوزاد خود اقدام کنند.

وی با بیان این که اقدام اولیه برای استفاده از بانک خون بند ناف استان البرز باید از طریق سایت مرکز صورت بگیرد، توصیه کرد: پس از ثبت نام اینترنتی از طرف مرکز با متقاضی جهت ارائه مشاور تماس گرفته می شود و شخص می تواند در هفته سی و ششم بارداری برای انجام آزمایش و انعقاد قرارداد مراجعه نماید.

  • سال: 1395
  • فصل: زمستان
  • شماره: 5
منتشرشده در کودک, نشریه 5

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات