-->

چرک خشک کن یا آنتی بیوتیک

چرک خشک کن یا آنتی بیوتیک

نزدیک به یک قرن از کشف بزرگ  الکساندر لینسینگ می گذرد. او که در سال ۱۹۲۸ موفق به کشف پنی سلین شد هرگز تصور نمی کرد که امروزه مصرف آنتی بیوتیک ها در جهان تابه این حد گسترده شود. امروزه بسیاری از عفونت های باکتریال قارچی و انگلی (از عفونت های بسیار جزیی و ساده گرفته تا موارد حاد و کشنده) با این گروه از داروهای اعجاب انگیز قابل درمان هستند. اما، این تمام ماجرا نیست...!

کلمه ی آنتی بیوتیک به معنای ضد حیات یا "کشنده" است که در کشور ما بیشتر به "چرک خشک کن معروف می باشد.

چرا که آنتی بیوتیک ها با کشتن میکروب هایا توقف تکثیر آنها از گسترش قدرت بیماری زایی آنها ممانعت می کنند. بسیاری از عفونت های کلیوی، مغزی، تنفسی، پوستی، سیستم تناسلی و استخوان و مفاصل را با آنتی بیوتیک ها می توان درمان کرد. اهمیت این دسته از داروها که صد البته از معجزات قرن حاضر به شمار می روند بر هیچ کس چه پزشک و چه بیمار پوشیده نیست. با این وجود آیا شواهد و قرائن، همگی  بر مفید بودن این دسته از داروها دلالت می کند؟ واقعیت آن است که مصرف خودسرانه و نابجای آنتی بیوتیک ها توسط بیماران  یا والدین کودکان علاوه بر تحميل  هزینه های سرسام آور سالانه، عوارض و آسیب های جدی را برای بیمار به همراه دارد.

به گفته دبیر انجمن پزشکان کودکان ایران سالانه ۶۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه، صرف مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها در ایران می شود که این رقم خیره کننده و تامل برانگیز اکنون لازم است به برخی از عوارض مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها اشارهکنیم:

آسیب جدی کبدی و کلیوی در اثر مصرف داروهایی مانند جنتامایسین. آسیب جدی شنوایی در اثر مصرف داروهایی مانند استرپتومایسین.

افزایش سه برابری خطر آسم در کودکان که در مقالات گوناگون بسیار به آن اشاره شده است به هم خوردن فلور باکتریال دستگاه گوارش که سبب اختلال هاضمه و دل دردهای راجعه و عفونت های مهلک گوارشی می شود. مختل کردن سیستم ایمنی فرد که در واقع سد اصلی در برابر نفوذ عفونت های جدی به شمار می رود.

مقاومت دارویی در صورت ابتلا به عفونت های جدی مثل مننژیت (التهاب پرده های اطراف مغز)، پنومونی (عفونت ریه) یا استئومیلیت (عفونت استخوان). ایجاد حساسیت دارویی توسط داروهایی مانند پنی سیلین یاسفالکسین که سبب اسهال، بثورات جلدی و گاهی نیز عوارض خطرناک مانند گرفتگی حنجره و تنگی نفس می شوند. به یاد داشته باشیم که عفونت های ویروسی گاهی یک دروه ی ۱۴-۱۰ روزه داشته و درمان آنها کنترل علائم (تب و آبریزش بینی)، استفاده ی مداوم از مایعات و استراحت می باشد و به هیچ وجه به مصرف آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند.

این عفونت ها شامل:

  • سرماخوردگی و آبریزش بینی.
  • اسهال و استفراغ غیرتب دار و ویروسی
  • سرفه های تحریکی
  • برونشیت و گلودرد ویروسی(تا ۵۰٪ موارد) می باشند.

 

عزیزان برای پیشگیری و حتی درمان عفونت های غیر باکتریال، کنترل دمای محیط، شستن مکرر دست ها، استفاده از رژیم مایعات و غذاهای بخارپز شده، پرهیز از تماس های نزدیک و دست دادن های بی مورد بسیار موثرتر و کاربردی تر از مصرف یک یا چند شیشه شربت چرک خشک کن می باشد.

در پایان سوالی از شما خواننده گرامی پرسیده می شود: «چه ترجمه ای را برای آنتی بیوتیک مناسب می دانید، " چرک خشک کن " یا " کشنده "Isss ؟؟؟

  • سال: 1394
  • فصل: زمستان
  • شماره: 3
منتشرشده در کودک, نشریه 3

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات