-->

20 روش برای کاهش عوارض امواج موبایل

20 روش برای کاهش عوارض امواج موبایل

مطمئناً دلتان نمی­ خواهد طی صحبت­ های طولانی با تلفن همراه، تحت تأثیر امواج خطرناک این وسیله قرار بگیرید. از آن­جا که نمی­ شود استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشت، باید بدانیم که چگونه می ­توانیم آثار زیان­ بار تلفن همراه را کاهش دهیم.

1- مدّت زمان مکالمه ­تان را کاهش دهید:

بهترین راهکار این است که مدّت زمان مکالمه­ ی با تلفن همراه را کاهش دهید. مطالعات نشان می­ دهد اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تأثیر امواج تلفن همراه قرار می­ گیرد.

2- کودکان فقط در مواقع ضرورت:

به­ هیچ ­وجه درست نیست که کودکان، یک تلفن همراه مخصوص خود داشته باشند، مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن­ها، پنج برابر بیش­تر است. بهتر است کودکان جز در موارد ضرورت، با تلفن همراه صحبت نکنند.

3- تلفن همراه را در جیب شلوار و یا روی کمربندتان قرار ندهید:

بهتر است تلفن همراه را در جیب شلوار قرار ندهید، چون بافت­ های بخش پایینی بدن بیش­تر از بافت­ های سر و صورت، اشعه­ های مضر تلفن همراه را جذب کرده و آسیب می­ بینند.

نتایج یک مطالعه نشان می­ دهد مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوار قرار می­ دهند، تعداد اسپرم­ هایشان 30 درصد کاهش پیدا کرده و دچار عقیمی موقت می­ گردند.

4- اوّل بگذارید ارتباط برقرار شود:

وقتی شماره گرفتید، اجازه دهید اوّل ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس موبایل را روی گوشتان قرار دهید. در این­صورت تحت اشعه ­ی مضر کم­تری قرار می ­گیرید. شما می­ توانید برقرار شدن ارتباط را روی صفحه تلفن همراه ببینید.

5- تلفن همراهتان را داخل پوشش­ های فلزی قرار ندهید:

برای موبایلتان، پوشش ­های فلزی نخرید. این محفظه­ های فلزی، مانند یک گیرنده عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما می ­آیند، تشدید و منعکس می­ کنند.

استفاده از تلفن همراه در کنار تخت بیماران و یا تجهیزات پزشکی خطرناک است

6- تلفن همراهی با میزان اِس.اِی.آر پایین­تر (جذب پایین اشعه برای بدن) بخرید:

هنگام خرید تلفن همراه به میزان اِس.اِی.آر آن توجه کنید. این عدد به­ طور معمول، به ­وسیله ­ی شرکت سازنده تلفن همراه روی گوشی و یا کاتالوگ آن درج می ­شود و نشان می ­دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می­شود. هر چه این عدد در یک گوشی تلفن همراه پایین­تر باشد، آن گوشی ایمن­ تر است.

7- از هدست استفاده کنید:

برای این­که امواج تلفن همراه هنگامی­ که آن­را روی گوش قرار داده ­اید، مغز شما را نشانه نروند، آن­را از سرتان دور کنید. بهترین کار این است که به­ جای قرار دادن تلفن همراه روی گوش، از یک «هندزفری» یا «هدست» سیم­ دار استفاده کنید. این کار موجب می­ شود امواج تلفن همراه به سمت مغز شما نیایند.

8- از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید:

برای کاهش تماس با امواج مضر تلفن همراه، هنگام صحبت کردن با آن، از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید. فراموش نکنید در این شرایط تلاش کنید تا می ­توانید تلفن همراه را دورتر از بدن خود قرار دهید. با بیش­تر شدن فاصله، میزان امواج الکترومغناطیس به میزان زیادی کاهش می یابد.

9- از آنتی اکسیدان­ ها استفاده کنید:

آنتی اکسیدان­ ها موادی هستند که از پیری پیشگیری می­ کنند و برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند. امواج تلفن همراه می ­توانند این ترکیبات حیاتی بدن را از بین برده و فرمول شیمیایی آن­ها را بشکنند. از آن­جا که در طول روز، شما مدّت زیادی تحت تابش این اشعه­ های مضر قرار می­ گیرید، خوب است روزانه از موادغذایی حاوی آنتی اکسیدان بیش­تری استفاده کنید.

10- جلوی آنتن موبایلتان را نپوشانید:

مسدود کردن آنتن تلفن همراه هنگام استفاده از آن، مقدار پرتوهای جذب شده از طریق مغز را افزایش می ­دهد. این کار موجب می­شود کارآیی تلفن همراه کاهش یابد و موبایل از نیروی بیش­تری برای ایجاد کیفیت بهتر استفاده کند و پرتوهای بیش­تری را منتشر کند.

11- موبایل در منزل:

بهتر است موبایل را هنگام خواب، دور از خود قرار دهید. هم­چنین در حالت آنتن­ دهی بالای موبایل در محل سکونت یا محل کار، داشتن علائمی نظیر سردرد، وزوز گوش، اضطراب، عدم کیفیت خواب خوب مثل بی­ خوابی یا کابوس، سوزش چشم، فشار خون بالا و یا حالت گُر گرفتگی، اضطراب و دلهره، تپش نامنظم قلب، استرس و پرخاشگری به احتمال زیاد نشان­گر آن است که در معرض امواج قوی الکترومغناطیس قرار دارید. بهتر است نسبت به شناسایی و ایزوله کردن محیط خود در برابر امواج بالا اقدام نمایید.

12- موبایل و خانم باردار:

امواج بالای موبایل، آسیب جدّی به سلول­ های در حال شکل ­گیری و DNA جنین وارد می­نماید. بهتر است خانم ­های باردار در طول ایّام بارداری موبایل را از خود، دور نگه دارند، خصوصاً در هنگام زنگ خوردن موبایل یا برقرار شدن تماس که بیش­ترین میزان امواج را منعکس می­کند، موبایل در نزدیکی بدن آن­ها نباشد.

قرارگیری موبایل بر روی قلب باعث ایجاد اختلال و بی­ نظمی در ضربان قلب شده و در بلندمدّت می­ تواند اثرات مخربی بر نظم قلب به جای بگذارد.

13- موبایل و بیماری­ های خاص:

امواج الکترومغناطیس، تأثیرات مخربی بر روی سلول ­های ضعیف گذاشته و می­ تواند در پیشرفت بیماری و طولانی شدن درمان آن تاثیر بگذارد.  لذا بهتر است افراد با بیماری­ های خاص خصوصاً تومور، ام اس، لوسمی، اختلالات خونی، قلبی و کلیوی یا افرادی که پروتز یا قطعه­ ی فلزی در بدن دارند، از موبایل و امواج الکترومغناطیس دوری کنند.

14- موبایل در بیمارستان:

استفاده از تلفن همراه در کنار تخت بیماران و یا تجهیزات پزشکی خطرناک است. سازمان جهانی بهداشت، یک سری وسایل و تجهیزات پزشکی را مشخص کرده است که موبایل و سیستم ­های وایرلس از فواصل نزدیک می­ تواند روی عملکرد آن­ها، تأثیر منفی بگذارد.

15- موبایل در پمپ بنزین:

امواج موبایل به ­دلیل داشتن پرتوهای قوی امواج الکترومغناطیس می­ تواند با برخورد به اشیای فلزی حالت جرقه ایجاد نماید. موارد بسیار زیادی از انفجار خودروهای در حال سوخت ­گیری به­دلیل استفاده از موبایل در جایگاه سوخت دیده شده که پرتوها با ایجاد جرقه در محل بخارهای بنزین، باعث انفجار و شعله­ وری محل شده ­اند.

16- محل قرارگیری موبایل:

قرارگیری موبایل بر روی قلب باعث ایجاد اختلال و بی­ نظمی در ضربان قلب شده و در بلندمدّت می­ تواند اثرات مخربی بر نظم قلب به جا بگذارد. بهتر است موبایل با اعضای اصلی بدن مانند قلب، سر و اندام پایین تنه، فاصله داشته باشد. همچنین زنگ خوردن موبایل در نزدیکی کارت­ های اعتباری مغناطیسی نیز می ­تواند باعث اختلال در کارایی آن­ها گردد.

17- موبایل و استفاده از اینترنت:

اتصال به اینترنت موبایل، امواج الکترومغناطیسی را چندین برابر می ­کند. بهتر است در موارد ضروری از اینترنت موبایل استفاده کنید و بعد از استفاده، آن­ را خاموش کنید و یا در مواقع لزوم از وایفای موبایل، به­ جای اینترنت سیم کارت، استفاده کنید.

18- موبایل در وسیله ­ی نقلیه:

موبایل در حال حرکت، به میزان چند برابر آلودگی موجی تولید می­کند و به­ دلیل وجود دیواره­ های فلزی در خودرو، امواج در داخل خودرو محبوس شده و باعث جذب و نفوذ بیش­تر امواج به بدن می­ گردد. هم­چنین استفاده طولانی­ مدّت از موبایل هنگام رانندگی باعث بروز سردرد، سرگیجه، اختلال در هوشیاری و واکنش سریع راننده می­ گردد.

19- ارتباط موبایل با تومور مغزی:

پژوهشگران علوم پزشکی در مؤسسه­ ی ملّی بهداشت آمریکا اعلام کردند افرادی که از گوشی­ های تلفن همراه استفاده می ­کنند، پنج برابر بیش­تر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند. همچنین بر اساس تحقیق سازمان ملل، افرادی که طی ده سال، روزانه نیم ساعت به ­طور مداوم با تلفن همراه صحبت کرده ­اند، دچار تومور مغزی از نوع گلیوما (تومور بدخیم سیستم عصبی مرکزی) می­ شوند. امواج مغناطیسی تلفن همراه روی جریان خون مغز و DNA سلول­ ها تأثیر می­ گذارد و باعث ابتلا به تومور مغزی می ­شود امّا افرادی که برای صحبت طولانی با تلفن همراه از هندزفری استفاده کرده ­اند، کم­تر دچار تومور مغزی شده ­اند.

20- استفاده از پیام یا تلفن ثابت به­ جای تماس با موبایل:

از موبایل در مواقع ضروری استفاده کنید و بیش­تر از تلفن ثابت و یا ارسال پیامک استفاده نمایید. البته در این کار هم نباید زیاده ­روی کنید تا دچار بیماری «گردن پیامکی»نشوید.

 

 

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات