-->

چرا برخی افراد محبوب پشه ها هستند و برخی نه؟

چرا برخی افراد محبوب پشه ها هستند و برخی نه؟

دکتر ژوزف کانلون حشره ­شناس و مشاور فنی انجمن کنترل پشه آمریکا، می­ گوید: «شکی نیست که برخی افراد به­ دلیل آن­که مواد شیمیایی خاصی از پوست بدنشان ترشح می‌شود برای پشه‌ها جذاب­ ترند». دانشمندان می­ گویند، این باور عمومی که برخی افراد، محبوب پشه­ ها هستند و برخی دیگر همیشه از شر پشه ­ها در امانند، صرفاً براساس خیال و توهم شکل نگرفته است.

پژوهش ­های گوناگون نشان می­ دهد عوامل و ویژگی ­هایی در کار است که سبب چنین تفاوتی میان افراد گوناگون می­ شود. در ادامه این عوامل و ویژگی­ ها را ملاحظه خواهید کرد: بارداری پشه­ های ماده (یعنی همان پشه ­هایی که نیش می ­زنند) علاقه خاصی به دی اکسید کربن دارند و گیرنده ­های عصبی خاصی به آن­ها کمک می­ کند که وجود این گاز را در محیط ردیابی کنند. مطالعه­ ای که در سال 2002 در نشریه «لنست» منتشر شده، نشان می­ دهد که بازدم زنان در مراحل بعدی بارداری (یعنی به ­طور میانگین حدود هفته 28 بارداری)، 21 درصد بیش از زنان غیر باردار حاوی گاز دی اکسید کربن است.

از نظر این دانشمندان، احتمالاً به همین دلیل هم هست که زنان باردار در این مراحل، بیش از دو برابر زنان غیر باردار دچار گزیدگی با نیش پشه­ ها می­شوند. دکتر لارا هارینگتون، استاد حشره­ شناسی دانشگاه کورنل، می­ گوید با این حال دی اکسید کربن احتمالاً تنها دلیل محبوبیت بالای زنان باردار نزد پشه ­ها نیست. دلیل دیگرش می­ تواند بوی ملایمی باشد که از پوست زنان باردار منتشر می ­شود و پشه ­ها را به سمت خود می­ کشاند.

تعریق

مطابق نظر کانلون، پشه­ ها واقعاً اسید لاکتیک را دوست دارند. اسید لاکتیک، یکی از محصولات جانبی فعالیت­ های جسمانی گوناگون است و از طریق تعریق دفع می­ شود. بنابراین، ترشح عرق حاوی اسید لاکتیک از پوست بدن به­ راحتی پشه ­ها را جذب می­کند. به­ علاوه، افرادی که زیاد عرق می­ کنند، ممکن است به­ دلیل دمای بالاتر بدن میزبان­شان، شرایط را برای پشه دلخواه ­تر کنند.

گروه خونی O

پژوهش ­ها نشان می­ دهد، افرادی با گروه خونی O برای پشه ­ها بسیار جذاب ­ترند. کانلون می­ گوید: «احتمالاً ویژگی مشترک دارندگان گروه خونی O این است که بویی منتشر شده از آن برای پشه­ ها جذاب است».

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات