-->

اشتباهات رایج پزشکی درباره ی کمک های اولیه

اشتباهات رایج پزشکی درباره ی کمک های اولیه

شش اشتباه که هر روزه مرتکب می­ شوید.

تصور می‌کنید دوره ­ی کمک‌های اولیه را به­ طور کامل آموخته‌اید؟ مجدداً فکر کنید، اغلب آن­چه بیش­تر مردم در مورد کمک‌های اولیه می‌دانند از شیوه‌های منسوخ شده و افسانه‌های زنان پیر است و یا طی نسل‌ها در خانواده­ ها چرخیده و به یک واقعیت تبدیل شده، اگر مادرِ مادرِ مادربزرگ شما گفته بود که باید روی زانوی خراشیده هیدروژن پر اکسید بریزید، شما باور می‌کنید.

زمان آن رسیده که دست از اعتماد به مادرِ مادرِ مادربزرگتان بردارید و به کارشناسان کمک‌های اولیه مانند دکتر نیکی سینگلتاری، عضو شورای مشورتی علمی صلیب سرخ آمریکا اعتماد کنید. او شش اشتباه شرم‌آور که مردم همیشه مرتکب می‌شوند و آن­چه که باید به­جای آن انجام داد را برایمان بازگو می‌کند:

اشتباه: تراشه ­ی چوب را بیرون نمی‌آورید

برخلاف باور عموم، بدن شما خودش تراشه­ ی چوب را بیرون نمی‌دهد، هر چه دیرتر آن­را خارج کنید، سخت‌تر بیرون خواهد آمد. سینگلتاری می‌گوید: «اگر منتظرید خودش راه خروج را پیدا کند، در اشتباه هستید زیرا تراشه ­ی چوب تنها با رطوبت بدن خیس و نرم‌تر می شود و بیرون آوردن آن سخت‌تر می‌گردد». ایده‌ی بیرون آوردن با جوش شیرین نیز غلط است. به گفته­ ی سینگلتاری «همه­ ی این‌ها رطوبت اضافی به پوست می‌دهند و وضعیت تراشه­ ی چوب را بدتر می‌کنند».

بهترین روش برای بیرون آوردن تراشه­ ی چوب از زیر پوست، گرفتن آن با موچین و خارج کردن آن است. سینگلتاری هشدار می‌دهد که «اگر تراش ه­ای از جنس شیشه و یا فلز و یا یک تکه بزرگ از چوب که به­ طور عمیق در پوست گیر کرده، باشد به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد».

اشتباه: برای توقف خونریزی بینی سر را به عقب کج می‌کنید

به‌گفته‌ی سینگلتاری «اگرچه بالا بردن عضو در برخی از صدمات (مانند مچ پای متورم) بهتر است، امّا بالا بردن بینی اشتباه بزرگی است. وقتی سر را به عقب کج می‌کنید، همه­ ی خون وارد گلوی شما می‌شود. آن را می‌بلعید که معده‌ را می‌سوزاند و بعد بالا می‌آورید»، سینگلتاری می‌گوید: «زمانی که استفراغ می کنید، آن­چه بیرون می‌آید خون است. همین امر، موجب ترس افراد می‌شود و تصور می‌کنند عارضه‌ای جدّی وجود دارد.وقتی خون وارد گلو شود، از بینی خارج نمی‌شود و باعث می‌شود فکر کنید خون‌ریزی متوقف شده است در حالی که واقعاً این‌طور نیست. به‌جای آن، به‌ آرامی به سمت جلو خم شوید و سوراخ‌های بینی خود را بگیرید. برای 10-5 دقیقه فشار دهید و بعد چک کنید که خون‌ریزی متوقف شده است یا نه».

سینگلتاری هشدار می‌‌دهد که «کسانی که رقیق‌کننده­ ی خون مصرف می‌کنند باید در مورد نوع خون‌ریزی احتیاط کنند، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنند، به‌ویژه اگر خون‌ریزی پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه متوقف نشود».

اشتباه: از مالیدن الکل برای کاهش تب استفاده می‌کنید.

اگرچه رایج نیست، امّا سینگلتاری هشدار می‌‌دهد که این افسانه‌ای اشتباه و البته ‌خطرناک است. سینگلتاری می‌گوید: «زیرا الکل سمی است و گزارش‌های بسیاری وجود دارد که کودکان با این سم به کما رفته‌اند. البته الکل فقط برای کودکان مشکل‌ساز نیست بلکه می‌تواند برای بزرگسالان هم مضر باشد». به‌گفته­ ی سینگلتاری، الکل به‌سرعت تبخیر و باعث می‌شود که بدنتان احساس سردی کند. به همین دلیل این شیوه محبوب شده است، امّا الکل، تأثیری روی حرارت اصلی بدن ندارد و تب را کم نمی‌کند در عوض، به پوست شما نفوذ می‌کند و موجب مسمومیت می‌شود. سینگلتاری استراحت کردن، مصرف مایعات و دارو‌های ضد درد را پیشنهاد می‌کند و می‌گوید «می‌توانید طبق دستور پزشک به­ طور متناوب ایبوپروفن و استامینوفن مصرف کنید».

اشتباه: هیدروژن پراکسید را روی زخم باز می‌پاشید.

اکثر ما، هنگامی که با بریدگی یا زانوی خراشیده مواجه می‌شویم، اوّلین کاری که می‌کنیم برداشتن بطری هیدروژن پراکسید است. به محض این­که مایع را روی زخم بریزیم، حباب‌های سفید کوچک تشکیل می‌شود که دال بر خشک شدن میکروب‌هاست، درست است؟ خیر اشتباه است. سینگلتاری می‌گوید: «بله، آن هیدروژن پراکسید است که به بافت‌های شما آسیب می‌رساند. هیدروژن پراکسید دیواره‌های سلولی را می‌شکند. بنابراین در حین از بین بردن باکتری‌ها، تمامی سلول‌های سالم اطراف بریدگی را نیز از بین می‌برد، فرآیند بهبودی را کند می‌کند و احتمالاً جای زخم را بدتر می‌کند. به‌جای ‌آن، زخم را با آب و صابون بشویید و زیر شیر آب بگیرید. فشار آب به از بین بردن چرک و کثیفی کمک می‌کند، در عین حال صابون زخم را ضدعفونی می‌کند».

 اشتباه: مالیدن روغن روی سوختگی

بله، می‌دانیم که احتمالاً بیش­تر شما متوجه هستید که کره پوست شما را خنک نمی‌کند. امّا این نکته درباره ­ی انواع دیگر روغن‌ها نیز صحت دارد، از جمله وازلین و پماد آنتی‌بیوتیک. روغن‌ها پوست را می‌پوشانند و در حقیقت آزاد شدن گرما را کند می‌کنند، موجب آسیب بیش­تر می‌شوند، در عین حال سوختگی در زیر آن­ها ادامه دارد. بهترین راه برای درمان سوختگی قرار دادن زیر آب سرد است، امّا نه فقط برای ۳۰ ثانیه. برای درمان درست سوختگی، باید پوست را تا ۲۰ دقیقه زیر آب نگه دارید، بله، واقعاً، بعد آن ناحیه را خشک کنید. یعنی هیچ پماد یا بانداژی نیاز نیست.

اشتباه: از انگشتان خود برای خارج کردن چیزی از چشم‌ها استفاده می‌کنید

باد، حشره‌های کوچک کثیف را وارد چشمتان می‌کند. اولین حرکت غریزه چیست؟ مالیدن آن، بله. امّا در حال حاضر اکثر مردم می‌دانند که مالیدن چشم‌ها اشتباه است. آن‌ها فقط آلودگی را پخش می‌کنند و روی سطح چشم را خراش می‌دهند. امّا فرو بردن انگشتانتان در چشم و بیرون آوردن مژه یا ذرّات خاک به همان اندازه بد است. دستان شما آلوده‌ترین بخش بدن شماست و می‌تواند به ‌آسانی باکتری‌های عفونت‌زا را وارد چشم کند.

در عوض، چشمانتان را با آب یا سرم شستشو تا زمانی که بهتر شوند، شستشو دهید. تصادفاً پاک‌کننده­ی شیمیایی را در چشمانتان اسپری کردید؟ و احتمالاً می‌خواهید حداقل ۱۵ دقیقه با سری که به یک­ طرف کج شده چشمتان را بشویید، در نتیجه مواد شیمیایی را به سمت چشم دیگر می‌برید. سینگلتاری پیشنهاد می‌کند که با مرکز کنترل سم تماس بگیرید تا آن­چه به چشمانتان اسپری کردید را بشناسید و یا برای درمان به مرکز درمانی پزشکی مراجعه کنید.

 

 

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات