-->

خوابیدن با دهان باز نوشابه های گازدار

خوابیدن با دهان باز نوشابه های گازدار

محققان می‌گویند که خوابیدن با دهان باز به اندازۀ نوشیدن نوشابه‌های گازدار در زمان قبل از خواب، به دندان­ ها آسیب می‌زند. علت آسیب دیدن دندان ­ها این است که نفس کشیدن از راه دهان، باعث خشک شدن دهان می‌شود و اثر محافظتی بزاق در کشتن باکتری مؤثر در اسیدی شدن دهان را از بین می‌برد. با توجه به افزایش سطح اسید در شب، دهان باز و تنفس از راه دهان به هنگام خواب موجب فرسایش و پوسیدگی دندان می­ شود. محققان معتقدند که این یافته به دندان‌پزشکان در توضیح علت افزایش پوسیدگی دندان افرادی که با دهان باز می­ خوابند، کمک می­کند. همچنین پوسیدگی دندان در افرادی که با دهان باز می­ خوابند، اغلب در دندان­های عقبی شدیدتر است که علت آن خشک‌تر بودن قسمت انتهایی دهان نسبت به قسمت جلویی آن است.

جوآن چوی، محقق دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند و همکارانش برای این تحقیق وسیله­ ای ابداع کردند که به دندان وصل می ­شود و سطح اسیدی دهان را ثبت و داده­ ها را به یک رایانه منتقل می­ کند. از 10 داوطلب خواسته شد که در هنگام خواب به بینی خود گیره بزنند تا مجبور شوند شب را با دهان باز بخوابند. داوطلبان که متوسط سنی 25 سال داشتند، در شب دوم به صورت عادی و بدون گیره زدن به بینی خود خوابیدند. تجزیه و تحلیل داده ­های این بررسی­ ها تأیید کرد که نفس کشیدن از طریق دهان یکی از عوامل ابتلا به بیماری­ های دندان مانند فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن است. به گفتۀ محققان این اولین مطالعه‌ای است که تغییرات pH دهان افراد سالم را در طول چند روز اندازه‌گیری می‌کند.

 احتمال تنفس دهانی به هنگام خواب در افراد مبتلا به آسم و آپنۀ انسدادی خواب بیشتر است. در شرایط عادی سطح pH دهان که اندازۀ اسیدی یا قلیایی دهان را نشان می­ دهد، در سطح خنثی 7/7 است. اما براساس مطالعه‌ای که در مجلۀ Oral Rehabilitation منتشر شده است، خوابیدن با دهان باز، این سطح خنثی را به یک سطح متوسط اسیدی با pH 6/6 کاهش می­دهد. همچنین در برخی افراد این سطح اسیدی به حدی افزایش می ­یابد که برای فرسایش مینای دندان کافی است و شبیه به نوشیدن نوشابۀ گازدار قبل از خواب است. طبق نتایج این تحقیق مردان نسبت به زنان بیشتر احتمال دارد که با دهان باز بخوابند، به‌طوری که براساس نتایج یک مطالعه، تقریباً یک سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می­ کشند، اما این میزان در زنان تنها پنج درصد است.

 

  • سال: 1397
  • فصل: تابستان
  • شماره: 8
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 8

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات