-->

خانم های شاغل بخوانند

خانم های شاغل بخوانند

استرس، جزء جدایی­ناپذیر زندگی روزمره

تحقیقات انجام شده در دانمارک نشان می­دهد که اضطراب و استرس در محل کار، خطر ابتلا به بیماری­ های قلبی - عروقی را در زنان کم­تر از 50 سال افزایش می­ دهد. بر اساس این مطالعه، اثرات تخریبی آن، به­ ویژه در پرستاران مشاهده می­ شود.

استرس­ های شغلی برای مردان نیز زیان­ آور است امّا به­ دلیل شیوع بیش­تر اضطراب در میان زنان شاغل، عوارض قلبی در آن­ها شایع ­تر است. برای انجام این پژوهش، وضعیت کار و سلامتی بیش از 12000 پرستار بیمارستان، به­ مدّت ۱۵ سال مورد بررسی قرار گرفت. در طی این دوره­ ی زمانی، ۵۸۰ نفر از این پرستاران به­ دلیل ابتلا به نارسایی قلبی، ۳۶۹ نفر از آنان به­‌دلیل ابتلا به آنژین صدری و ۱۳۸ نفر دیگر به­‌دلیل بروز سکته ­ی قلبی در بیمارستان بستری شدند. نتایج نشان داد زنانی که در معرض فشار و استرس­های کاری هستند ۳۵ درصد بیش­تر از سایر زنان، در معرض ابتلا به بیماری­ های قلبی قرار دارند.

همچنین مشخص شد که عوارض و بیماری­‌های قلبی ناشی از استرس­ های شغلی، زنان ۵۰ سال و کم­تر را بیش­تر تهدید می­‌کند.  در حقیقت می­ توان گفت فشارهای کاری، تأثیرات مخرب­ تری بر وضعیت سلامت زنان جوان دارد.

استرس، جزء جدایی­ناپذیر زندگی روزمره است امّا موارد شدید آن، سلامتی افراد به ­ویژه زنان را تهدید می ­کند. استرس، علاوه بر افزایش خطر بیماری­ های قلبی - عروقی، موجب اختلال در تعادل هورمونی زنان شده و بی­ نظمی در عادات ماهانه و حتّی ناباروری را به همراه دارد.

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات