-->

کدام پارازیت ها سرطان زا هستند؟

کدام پارازیت ها سرطان زا هستند؟

جزئیات خطرات پارازیت­ها و امواج تلویزیون، موبایل، ماکروویو

رئیس مرکز تحقیقات سرطان می­ گوید: «اصولاً بدن انسان از منابع مولد امواج الکترومغناطیس است که از این خاصیت برای پاره­ای تشخیص ­ها استفاده می­ شود زیرا هر سلولی در بدن، میزانی از موج را تولید می­ کند و به تبع آن، هر عضوی هم میزانی؛ بنابراین اگر امکان اندازه­ گیری این امواج را داشته باشیم، می ­توانیم به سلامت آن عضو پی ببریم».

دکتر اکبری ادامه می ­دهد: «نوارهای قلبی و یا مغزی از وسایل تشخیصی هستند که بیماری­ هایی در قلب یا مغز را نشان می­ دهند، همچنین عکس برداری با دستگاه MRI هم از این راه استفاده می­کند، یعنی میزان مغناطیس در هر عضوی را به حدّی تشدید می­ کند که امکان تفاوت بین روکش دو نسج و در نتیجه، تشخیص توده ­ها را آسان می­ کند».

این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جان هاپکینز، تصریح می­ کند: «حال اگر به هر دلیلی، امواج مغناطیسی از خارج به بدن بتابد، روی مکانیسم و کارِ اعضا اثر می­ گذارد و می­ تواند منجر به بروز اختلالات شود، بنابراین امواجی که از تلویزیون، ماکروویو، موبایل، رادیو و ... ساطع می ­شوند؛ در انسان ایجاد عارضه می­ کنند».

وی عنوان می ­کند: «پارازیت­ ها هم از همین دسته امواج هستند که برای خنثی کردن امواج شبکه­ های تلویزیونی به کار می­ روند و معمولاً همان قدرت را دارند، یعنی تفاوت چندانی با دیدن تلویزیون ندارند».

معاون پیشین سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان می­ کند: «به هر حال، قرار گرفتن مستمر در معرض این امواج، زیان­ بار است و این زیان برای کودکان بیش­تر از افراد بزرگسال است. با وجود این، رابطه­ ی این امواج با سرطان، هنوز ثابت نشده و هیچ تحقیقی وجود ندارد که بتوانیم اعلام کنیم این امواج سرطان­ زا هستند یا خیر؟

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات