-->

مادران شاد

مادران شاد

گاهی اوقات بهترین توصیه به مادران این است که همیشه نباید فکرشان متمرکز بر بهترین زمانی­که بچه ها باید بخوابند و یا بهترین وقتی که بچه را باید از پوشک گرفت باشد. گاهی بهترین نصیحت به مادران این است که از خودتان شروع کنید و خودتان را هم دریابید.

۱- ارزش خودتان را دست کم نگیرید.

مادران خانه­ دار، ممکن است احساس کنند از آن­جا که هیچ درآمد و عایدی برای خانواده ندارند، بنابراین نقشی در مسائل درآمدی و مالی خانه ندارند و این ممکن است احساس ناخوشایندی به آن­ها بدهد. امّا اگر کارهای بی­شماری را که در طول روز در خانه انجام می ­دهید حساب کنید، نقش مالی شما خیلی محسوس و مشخص است. اقتصاددانان حساب کرده ­اند که در سال ۲۰۱۳ اگر مادرها بخواهند برای تمام کارهایی که انجام می­ دهند پول و حقوقی دریافت کنند، باید سالانه مبلغی در حدود ۵۸۶,۱۱۳ دلار دریافت کنند، بنابراین کار، وظایف و همین­ طور نقش مفید خود را در خانه دست کم نگیرید.

۲- زمانی را به خودتان اختصاص دهید.

زمانی که مشغله مراقبت و رسیدگی به دیگران را دارید، راحت ­ترین راه این است که قید توجه به خودتان را بزنید. با این وجود حتماً زمانی را به خودتان اختصاص دهید، برای مادری شاد و خرسند بودن، این کار بسیار ضروری است. لازم نیست خرج­ های کلان کنید یا کارهایی لوکس و گران­ قیمت انجام دهید تا مطمئن شوید که به خودتان اهمیت می ­دهید. می­ توانید هر روز زمانی را در خانه به خودتان اختصاص دهید و کار مورد علاقه­ تان را انجام دهید یا به خودتان زنگ تفریحی بدهید و بیرون بروید و در شهر گردش کنید، یا با دوستی قرار بگذارید و فیلمی در سینما ببینید.

۳- از مراکز نگهداری کودکان کمک بگیرید.

اگر همه­ی روز را با بچه­ ها در خانه سپری می­ کنید، ممکن است فکر کنید که شما موظفید بدون کوچک­ترین کمکی، تمام وقت مراقب کودک­تان باشید. امّا مراکزی وجود دارد که می­ توانید برای چند ساعتی فرزند دلبندتان را آن­جا بگذارید تا با بچه­ های همسن و سال خود بازی کند یامی­ توانید فرزندتان را به مادر، خواهر، دوست یا همسایه­ ای آشنا و مطمئن بسپارید و زمانی کوتاه را به خودتان و کارهای  مورد علاقه ­تان بپردازید.

۴- فکر نکنید قادرید هر کاری را انجام دهید.

این خبر بدی برای همه است. چیزی به اسم مادر خارق­ العاده و شگفت­ انگیز وجود ندارد. هر چقدر هم بخواهید که تا حدّ ممکن همه­ ی کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید، نمی­ توانید و این اصلاً بد نیست. برای کارهای بزرگ کمک بطلبید چون آن­ها هم به اندازه­ ی کارهای جزئی مانند شست و شو، زمانبر است. شما به ­جای این­که دائماً آشپزی یا گردگیری کنید، می­ توانید زمان اضافی­تان را صرف بازی با فرزندانتان کنید.

۵- اولویت را به همسرتان بدهید.

شما احتمالاً احساس می­کنید همانند یک کنیز یا خدمتکار شخصی در خدمت فرزندان­تان هستید، در پایان روز، احتمالاً فقط می­خواهید دراز بکشید و برنامه­ ی مورد علاقه ­تان را تماشا کنید یا یک کتاب بخوانید و بودن در کنار همسرتان در طول روز، آخرین اولویت شما می­ شود و در رده­ی آخر جای می­ گیرد و قبل از آن­که متوجه بشوید، ارتباطتان را با فردی که شریک شما در تربیت و بزرگ کردن فرزندان­تان است از دست می­ دهید و فاصله­ ی بین شما عمیق ­تر و بزرگ­تر می­ شود. بنابراین قبل از این­که دیر شود، ازدواج­ تان را نجات دهید و وقتی را به خود و همسرتان اختصاص دهید.

 

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات