-->

نور،خواب را تحت تاثیر قرار می دهد؟

نور،خواب را تحت تاثیر قرار می دهد؟

محققان انستیتوی فناوری کالیفرنیا به چگونگی و چرایی تأثیر مستقیم نور بر خواب انسان پرداخته‌اند. در واقع آن‌ها به­ دنبال دلیل خواب‌آلودگی در تاریکی و دلیل رفع این حالت در روشنایی هستند.

به گزارش ایرنا از ساینس، محققان قبلاً یک پروتئین حساس به نور را در چشم شناسایی کردند که شاه کلید تنظیم خواب و بیداری محسوب می‌شود. امّا اکنون به­ دنبال تشخیص نحوه ­ی استفاده­ ی مغز از اطلاعات بصری حاصل از این پروتئین‌ها برای تنظیم خواب هستند.

برای این منظور یکی از پروتئین‌های مغز موسوم به Prok2 را با نشانگرهای زیستی ماهی گورخر علامت­ گذاری کردند. این ماهی مانند انسان، دوره‌های خواب و بیداری منظم دارد و البته نشانگرهای زیستی آن نیز درخشنده هستند و امکان ردگیری فعالیت‌های عصبی را تسهیل می‌کنند.

محققان چندین ماهی گورخر را مهندسی کردند تا مقدار زیادی از پروتئین Prok2 را تولید کنند و مشخص شد مقادیر بالای این پروتئین احتمال خواب ماهی را در طول روز و نیز بیداری آن­را در شب افزایش می‌دهد. این الگو برخلاف الگوهای رفتاری طبیعی ماهی است و نشان‌دهنده ­ی این واقعیت است که الگوی خواب و بیداری ماهی بیش­تر از عوامل درونی، تحت تأثیر میزان نور محیط اطراف قرار دارد.

در مراحل بعدی آزمایش، پروتئین‌های دیگری که در چرخه خواب و بیداری مؤثر هستند به همین شیوه مورد بررسی قرار گرفتند و معلوم شد هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه Prok2 در این چرخه موثر نیستند.

تاکنون مطالعات زیادی به تأثیرات نور بر آهنگ فعالیت شبانه‌روزی گیاهان و حیوانات از جمله انسان‌ها پرداخته‌اند. امّا کم­تر به تأثیر مستقیم نور بر خواب توجه شده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Neuron منتشر شده است.

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات