-->

تدبیر و برنامه ریزی تارو پود اقتصادی خانواده

تدبیر و برنامه ریزی تارو پود اقتصادی خانواده

بی‌شک مدیریت و برنامه‌ریزی از اصول مهم و اساسی در ادارة خانواده است. داشتن هدف واحد از جمله مصالحی است که پایه‌های تحکیم خانواده و تداوم پویا و دوستانة آن را تضمین می‌کند.

هر خانواده باید برای خود هدف یا اهداف واحدی داشته باشد و بکوشد اهداف اعضای خود را همسو کند. داشتن اهداف متضاد و متفاوت مشکلات خانمان‌براندازی در فرآیند سازگاری خانواده ایجاد و خانواده را دچار دوگانگی یا چندگانگی می‌کند.

دکتر زادمهر مسلمان در زمینة اقتصاد خانواده می‌گوید: تدبیر و برنامه‌ریزی، تاروپود اقتصاد خانواده و تأمین اقتصادی یکی از رموز بقای خانواده‌هاست. اقتصاد خانواده را می‌توان چگونگی سازماندهی و مدیریت منابع خانه تعریف کرد. می‌توان فهرستی کامل از زمان، پول، فضای زندگی و... تهیه کرد. شاید اقلام این فهرست متفاوت به نظر برسد، ولی همة آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند.

وی می‌افزاید: توان مالی خانواده‌های متوسط محدود است، از این رو خانواده باید از میان خواسته‌های خود به انتخاب کند. نیاز به انتخاب در تمام طول و سطوح مختلف زندگی وجود دارد و خانواده‌ای موفق می‌شود که به یک انتخاب واحد برسد.

هنر اقتصاد خانواده انتخاب بهترین با کمترین هزینه است

دکتر کاظم نجفی، اقتصاددان، نیز در این زمینه معتقد است: هنر مدیر اقتصادی خانواده در این است که در همة امور و تأمین تمام نیازها روشی را برگزیند که به خواست خود و با کمترین هزینه انجام گیرد.

وی می‌گوید: برای افزایش مطلوبیت به کسب درآمد بیشتر نیاز نیست، بلکه می‌توان با اتخاذ روش‌های علمی که هزینه را کاهش می‌دهد، مطلوبیت خانواده را افزایش داد. کمک‌کردن هزینه هرگز به‌معنی بدتر زندگی‌کردن نیست.

در خانواده، در کنار برنامه‌های بلندمدت باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت هم تهیه شود. در برنامة میان‌مدت که در راستای برنامة بلند‌مدت تنظیم می‌شود، خانواده باید نیازها و امکانات خود را شناسایی کند تا بهترین شیوه را برگزیند.

تهمینه خلق‌آبادی، کارشناس مدیریت خانواده، نیز اعتقاد دارد: خانواده‌ای که مانند یک ارگان زنده و پویا برای تمامی امور جاری خود طرح و برنامه داشته باشد، هرگز به بن‌بست نمی‌رسد. هرچند برنامه‌ریزی یک مقولة تخصصی مدیریتی است، اعضای خانواده می‌توانند با همکاری و همدلی به‌راحتی و در حد معقول آن را به انجام برسانند.

وی می افزاید: اولین قدم برنامه‌ریزی خانواده در رسیدن به بهره‌وری بالا، ساده‌ترین قدم است؛ یعنی درمیان‌گذاشتن برنامه‌های فردی و جمعی که هریک از اعضای خانواده در طول هفته، ماه یا سال با آن مواجه‌اند، اعم از تحصیلی، شغلی، تفریحی. به این ترتیب، به‌طور خودکار هماهنگی و مدیریت زمان و بودجه صورت می‌گیرد، پیش از آنکه بدون اطلاع قبلی تداخل وقت یا صرف هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده موجب دلخوری، ناامنی و سردی روابط خانواده شود.

محمود آتشگاهی، کارمند، در این زمینه بیان می‌کند: هرچند همة ما به‌نوعی از اهمیت برنامه‌ریزی در خانواده و افزایش کیفیت زندگی از این طریق آگاهیم، متأسفانه به‌دلیل تنبلی و نداشتن عادت به مدیریت‌شدن از فواید آن بی‌بهره‌ایم.

وی می‌افزاید: محدودشدن و نظامی‌شدن منزل تهمتی است که بارها به مدیریت با قید و شرط در خانه زده‌ایم و در مقابل به فرزندانمان تحمل قوانین و پیروی از برنامه‌‌های تأییدشده را نیاموخته‌ایم.

گیتا اصغرآبادی، فروشنده، می‌گوید: همة ما به نوعی برنامه‌ریزی در کار و زندگی محتاجیم و به آن عمل می‌کنیم، اما وقتی پای برنامه‌ریزی گروهی به میان می‌آید، حاضر به مشارکت نیستیم. من فکر می‌کنم اگر از دوران مدرسه تمرینات برنامه‌ریزی و اجرایی کردن آن به جوان‌ها آموخته شود، به‌مرور جزئی از زندگی آن‌ها می‌شود و با بی‌برنامگی نظم خانه و اقتصاد خانواده به هم نمی‌خورد.

سینا کریمی، نوجوان دبیرستانی، می‌گوید: برنامه‌ریزی خوب است، به شرطی که بزرگ‌ترها با ما در برنامه‌ریزی‌ها مشارکت کنند، نه اینکه مثل سربازخانه دستور بدهند؛ برای مثال دائم بگویند: امروز به مهمانی می‌رویم، فردا باید به سلمانی بروی، الان باید انباری را تمیز کنی و...، ما هم برای خود برنامه‌هایی داریم که باید به آن احترام گذاشته شود.

من و برادرم با برنامه‌ریزی شخصی توانستیم پول‌هایمان را پس‌انداز کنیم و یک دستگاه بازی رایانه‌ای بخریم، اما خانواده به جای تشویق ما را مؤاخذه کردند که شما به فکر اقتصاد خانواده و اعصاب ما نیستید.

همچنین میتوانید مقاله آداب میهمانی و میزبانی را هم مطالعه کنید

خانواده‌ها مدیریت و برنامه‌ریزی را در اولویت قرار دهند

جمال جنانی، روان‌شناس، در این زمینه می‌گوید: نقش و جایگاه مدیریت و برنامه‌ریزی در خانواده مقوله‌ای نیست که کسی آن را نشناسد، بلکه چالش زمانی آغاز می‌شود که نخواهیم زیر بار آن برویم و هریک از ما بخواهد خود را از برنامه‌های محافظ منافع خانواده مجزا بداند.

هرگاه فرهنگ گفت‌وگو و احترام به خود و احترام به دیگران در ما نهادینه شود، خودبه‌خود با عزیزانمان در رسیدن به اهداف همکاری می‌کنیم. پس قدم به قدم به پذیرفتن یک نقشة راه نزدیک می‌شویم که همة ما را به منزل مقصود می‌رساند.

برای رسیدن به این مهم به اصولی نیاز است که اگر در زمان مناسب و سن مناسب آموخته شود، درونی و اجرایی می‌شود.

هفت اصل ساده و آشنا اما حیاتی به مدیریت صحیح و بهره‌وری خانواده کمک می‌کند. همگام با افزایش مهارت‌های خانواده در این اصول به نتیجة دلخواه نزدیک می‌شویم.

خانواده‌ها باید از کودکی اصل وحدت هدف، وحدت مدیریت، تقسیم کار، مشورت، برنامه‌ریزی، نظم و انضباط و تصمیم‌گیری را به کودکان و نوجوانان خود آموزش دهند. 

از کسی پوشیده نیست عادات خوب از کودکی در محیط خانواده و سپس در محیط مدارس در افراد نهادینه می‌شود.

اگر در محیط ادارات و مدیریت کلان‌شهری نیز نظم اجرایی شود و برنامه‌های هدفمند، با قدرت و بدون استثنا اعمال شوند، یک تعامل دوسویه در خانواده و اجتماع به افزایش بازده عمومی در تمام زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منجر خواهد شد.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9
منتشرشده در سبک زندگی, نشریه 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات