-->

مصرف خود سرانه مکمل ها

نویسنده 
مصرف خود سرانه مکمل ها

جامعۀ سالم، زیربنای توسعۀ هر کشور است. با ورزش و فعالیت بدنی مناسب و نیز تغذیۀ صحیح در کنار سلامت روان می‌توان جامعه‌ای سالم داشت. گاهی در زندگی افراد جامعه به‌دلیل سوءتغذیه، سوءجذب و شرایط فیزیولوژیک و برخی بیماری‌ها، نیازهای تغذیه‌ای فرد به‌طور کامل فراهم نمی‌شود و در این مواقع، ناگزیر به توصیۀ مکمل‌های غذایی به‌منظور تعادل نیازهای فیزیولوژیک هستیم. اما مسئله‌ای که این روزها در بحث مکمل‌های غذایی و ورزشی به یک بحران تبدیل شده است، استفادۀ نادرست و تجویز غیرمنطقی آن‌ها به‌وسیلۀ افراد غیرمتخصص و مربیان باشگاه‌ها است؛ مقولۀ سلامت و ایمنی مکمل‌ها و عامل توزیع آن‌ها نیز از مهم‌ترین چالش‌ها در این زمینه به حساب می‌آید.

دکتر کبریائی‌زاده، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی در گزارش خود در ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی که در خردادماه سال 1397 برگزار گردید، وضعیت مکمل‌های ورزشی را نابسامان‌ترین گروه مکمل‌ها اعلام کرد و عنوان کرد که 70 درصد از مکمل‌ها از منابع نامطمئن تأمین می‌شود و به‌طور قاچاق یا از طریق واسطه، فروشگاه‌ها و شبکه‌های مجازی غیرمجاز توزیع می‌شود و به فروش می‌رسد.

مکمل‌های غذایی یا ورزشی، منشأ گیاهی، حیوانی و سنتتیک دارند و دارای جنبۀ دارویی و درمانی نیستند. اما متأسفانه بسیاری از داروها و ترکیبات استروئیدی، هورمون‌ها و قرص‌های لاغری غیرمجاز به‌عنوان عوامل نیروزا شیوع پیدا کرده‌اند که این موجب بروز عوارض جانبی بسیار زیادی ازجمله کبد چرب، ناباروری، ریزش مو، دیابت، نارسایی کلیوی و حتی مرگ خواهد شد.

به‌جز افرادی که دوست دارند اندام متناسبی داشته باشند و به این دلیل از مکمل‌های ورزشی و غذایی استفاده می‌کنند، مصرف مکمل‌ها در میان ورزشکاران حرفه‌ای که در میادین داخلی و بین‌المللی به رقابت می‌پردازند نیز شایع است و متأسفانه برخی مواقع از هورمون‌ها و ترکیبات نیروزا برای بهـبود عملکرد ورزشی خود استفاده می‌کنند که با این کار، علاوه بر آسیب‌رساندن به جسم خود، مسئلۀ اخلاق حرفه‌ای و رسالت اصلی ورزشی را نیز نادیده می‌گیرند.

لذا به این دسته از ورزشکاران توصیه می‌شود که از مصرف خودسرانۀ ترکیبات دارویی و هورمونی دوری کنند؛ زیرا در صورت مثبت‌شدن آزمایش دوپینگ، محرومیت‌های طولانی‌مدت از میادین ورزشی و بازخوردهای منفی اجتماعی برای آنها صورت می گیرد.

ازآنجایی‌که هنوز اثرات مصرف درازمدت مصرف برخی مکمل‌های ورزشی مشخص نشده است، ورزشکاران باید در مصرف مکمل‌های مجاز نیز احتیاط کرده وحتماً مکمل‌ها و برنامۀ غذایی مناسب خود را زیر نظر مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی مصرف نمایند.

 

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات