-->

رژیم کتوژنیک

نویسنده 
رژیم کتوژنیک

رژیم‌های کتوژتیک، رژیم‌های کم‌کربوهیدرات و پرچرب هستند که می‌توانند به کاهش وزن منجر شوند. این رژیم‌ها سوخت‌وساز را تغییر داده و در نتیجه، انرژی بدن به‌جای قندها از چربی‌ها تأمین می‌شود. زمانی که پژوهشگران سوئیسی، موش‌های آزمایشگاهی را در مراحل اولیۀ رژیم کتوژنیک بررسی کردند، این نمونه‌ها توانایی کمتری برای کنترل قند خون در مقایسه با موش‌هایی که از رژیم پرچرب و پرکربوهیدرات پیروی می‌کردند، از خود نشان دادند.

اگرچه موش‌هایی که رژیم کتوژنیک داشتند، در ظاهر سالم به نظر می‌رسیدند؛ اما تحمل گلوکز کمتری را داشتند. دلیل این امر، پاسخ‌دهی کمتر کبد این دسته از موش‌ها به هورمون انسولین بود. انسولین، هورمونی است که به کنترل قند خون کمک می‌کند؛ در صورتی ‌که قند خون برای مدت طولانی بالاتر از سطح طبیعی بماند، به شرایطی تبدیل می‌شود که هایپرگلیسمی خوانده می‌شود و این عارضه، نشانی از دیابت است.

 در دیابت نوع 1، هایپرگلیسمی به‌دلیل عدم توانایی پانکراس در تولید مقدار کافی انسولین ایجاد می‌شود؛ در حالی ‌که در دیابت نوع 2، ارگان‌ها و بافت‌های بدن، توانایی پاسخ‌دهی به انسولین را از دست می‌دهند. در این حالت، پانکراس با ترشح بیشتر انسولین سعی در جبران این حالت دارد؛ اما نهایتاً کافی نبوده و به هایپرگلیسمی منجر می‌شود.

یکی از راه‌های کنترل قند خون به‌وسیلۀ انسولین، سیگنال‌دهی به کبد به‌منظور کاهش تولید گلوکز از طریق کمک به عضلات و بافت‌ها جهت جذب گلوکز و تبدیل آن به انرژی می‌باشد. مقاومت به انسولین، یک اختلال متابولیک پیچیده بدون هیچ‌گونه دلیل واضح و مشخصی است.

زمانی که کبد از کاهش تولید گلوکز در پاسخ به انسولین ناتوان می‌شود، این به‌منزلۀ ایجاد مقاومت به انسولین می‌باشد. آنچه دانشمندان در حال حاضر می‌دانند، این است که عناصر لیپیدی به‌طور واضح با مقاومت به انسولین ارتباط دارند؛ اما مشخص نیست که این اثر به‌دلیل چربی‌های داخل گردش خون ایجاد می‌شود و یا چربی‌های داخل بافت‌ها.

 با کاهش مصرف کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک، شرایط متابولیک تحت‌عنوان کتوزیس ایجاد می‌شود که در این حالت، سوخت سلول‌ها از چربی تأمین می‌شود. کمبود کربوهیدرات باعث شکسته‌شدن چربی‌ها و تبدیل آن‌ها به اسید چرب و نهایتاً کتون‌ها می‌شود. اگرچه درمورد رژیم کتوژنیک و اثر مثبت آن بر کاهش وزن، مدارک تأییدشده‌ای وجود دارد؛ اما هنوز نگرانی‌هایی نیز به‌دلیل فقدان دانش در زمینۀ سازوکارهای فیزیولوژیک درگیر در آن مطرح هستند.

مورد دیگری که نیاز به بررسی دارد، اثر محصولات جانبی شکسته‌شدن اسیدهای چرب در مغز است. پژوهشگران بر این باورند که این محصولات، نقش مهمی در سیگنال‌دهی در مغز ایفا می‌کنند. در هر صورت باوجود اثرات مثبت این نوع رژیم، در زمینۀ ایجاد مقاومت به انسولین و درنتیجه ابتلا به دیابت نوع 2 در انسان، نگرانی‌هایی وجود دارد که نیاز به بررسی‌های گسترده‌تری را آشکار می‌سازد.

 

 

 

Reference

Short term feeding of a Ketogenic Diet induces more severe Hepatic insulin resistance than a Obesogenic High-fat Diet Gerald Grandl et al. The Journal of Physiology, 8 August 2018.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات