-->

طب سوزنی چگونه مرا لاغر می کند؟

نویسنده 
طب سوزنی چگونه مرا لاغر می کند؟

لاغری با طب سوزنی

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شود که واقعا این سوزن ها چطور مرا لاغر می کنند؟ زمانی که یک سوزن وارد بدن شما می شود( سوزن های مویی شکل و ظریفی که دردناک نیستند) بدن بایک زخم میکروسکوپی مواجه می شود اولین واکنش این است که جریان خون به آن ناحیه گسیل می شود بنابراین بافت چربی (سلولیت) که بین ۱۰-۱۵ عدد سوزن وارد آن شده خون بیشتری دریافت می کند و وقتی در هفته ۲ الی ۳ بار این عمل تکرار شود کم کم بافت چربی که مرده، سرد و بدون عروق بوده، با پدیده ی (نئوواسکولاریزیشن-Neo vascularization) که به معنی تشکیل عروق خونی جدید است، مواجه می شود. این افزایش عروق خونی و خون رسانی، متابولیسم بافت چربی را بالا برده سبب چربی سوزی می شود. از طرفی سلول چربی کوچک و کوچکتر شده و از طرف دیگر با ترشح هورمونی به نام سروتونین که بسیار نشاط آور و آرام بخش است اشتهای کاذب در فرد کنترل می شود و فرد میل به ورزش و فعالیت بیشتری پیدا می کند . سایر مکانیسم های طب سوزنی، ترشح مواد مخدر درون زا (مانند آندروفین و انکفالین) است که آرام بخشی و شادی آفرینی را به دنبال دارد.

فواید طب سوزنی: افزایش جریان خون، افزایش اکسیژن بافت ها، تحریک کلاژن سازی و رفع چین و چروک پوست، رفع انسدادهای بدن و کمک به ایجاد جریان آزاد انرژی در کانال ها( مریدین ها)، درمان چاقی با علل مختلف (متابولیسم کند، اشتهای زیاد و...) در درمان چاقی، طب سوزنی اگر بهترین گزینه نباشد جزء بهترین راهکارها است

در طب سنتی (TCM) چاقی به 3 دلیل ایجاد می شود:

 گروه اول:

 افزایش حرارت معده، افرادی که اشتهای زیادی دارند و هرچه می خورند سیر نمی شوند؛ این افراد معمولا عطش دارند و بار زرد روی زبانشان دیده می شود.

گروه دوم:

افرادی که انرژی در کانال طحال آنها کم است؛ اینها کسانی هستند که به گفته ی خودشان چیز زیادی نمی خورند ولی چاق می شوند، در واقع درست می گویند چون سوخت و ساز بدنشان پایین است، غذا در بدن این افراد هضم و جذب نمی شود. زبان این افراد معمولا بزرگ بوده و اطراف آن جای دندان ها به صورت کنگره کنگره دیده می شود.

گروه سوم: دچار ضعف در کانال کلیه ها می باشند؛ اینها افرادی هستند با اشتهای متغیر، انرژی ندارند و معمولا از زانو درد و کمردرد رنج می برند.

فردی که برای کاهش وزن مراجعه می کند باید تشخیص داده شود که در کدام گروه قرار می گیرد و براساس آن، نقاط مربوط انتخاب شده و رژیم غذایی مناسب تجویز شود. در درمان چاقی باید فرد به فرد عمل کرد و پیچیدن یک نسخه مشابه برای همه افراد چاق کار اشتباهی است. در طب سوزنی شخص بین ۱۰ الی ۱۲ کیلوگرم در ماه (بسته به پاسخ بیمار به طب سوزنی) وزن از دست می دهد. لازم است وضعیت معده، طحال و کلیه بیمار اصلاح شود تا دوباره چاق نشود و از رژیم های سخت پرهیز گردد چون خود این امر گرسنگی سلول ها را بیشتر می کند و فرد را بعدا دچار اضافه وزن مجدد می نماید.

  • سال: 1394
  • فصل: پاییز
  • شماره: 2

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات