-->

آرام سازی ذهن،روان و جسم

آرام سازی ذهن،روان و جسم

هر کس نفس خود را از گناه پاک سازد، به‌یقین رستگار خواهد شد (سوره الشمس).

دورۀ آموزشی انرژی‌درمانی، آشنایی با یک روش مشاوره‌ای، تجربی و عملی با اهداف آرام‌سازی ذهن، روان، جسم و راهکاری برای دفع و مدیریت استرس می‌باشد؛ این روش شامل تمرکز، کنترل و پالایش ذهن برای کشف دنیای درون و در واقع ضمیر ناخودآگاه است. انرژی‌درمانی، روشی علمی برای بررسی و کاوش واقعیت ذهن و جسم خویش به‌صورت آشکار و حل‌کردن همۀ مشکلات پنهان در روان و ضمیر ناخودآگاه انسان، و همچنین آشکارکردن توانایی‌های بالقوۀ بلااستفاده و هدایت این توانایی‌ها در جهت صلاح خود و دیگران می‌باشد.

در این روش، فرد یاد می‌گیرد که چطور در هر لحظه، آرام،  فعال و شاد زندگی کند. این روش، نه‌تنها می‌تواند شخص را از اعتیاد به مواد مخدر و الکل نجات دهد، بلکه می‌تواند او را از قوی‌ترین و عمیق‌ترین واکنش‌های فکری شرطی‌شده در ذهن مانند افسردگی، وسواس (فکری - عملی)، ترس‌های روانی، اضطراب و افسردگی رها سازد. هدف از انجام این تکنیک عملی، پاک‌سازی ذهن است. این تکنیک، دگرگونی کاملی را در شخصیت انسان پدید می‌آورد؛ ازاین‌رو باعث سلامتی و شادی ذهن، کاهش تنش‌های فکری، سردرگمی و آشفتگی‌های فکری می‌شود، انسان با چنین ذهن پاک آرام می‌تواند به‌آسانی به مسائل و مشکلات خود رسیدگی کند بدین‌سان زندگی شاد و مسرت‌بخشی داشته باشد. 

جنبه‌های مفید تکنیک تمرکز، کنترل و پالایش ذهن

 1. باعث کاهش تنش، استرس و اضطراب می‌شود.
 2. باعث کاهش خشونت، خشم و پرخاشگری می‌شود.
 3. باعث تغییر الگوهای کهنۀ ذهن در سطح عمیق ناخودآگاه ذهن می‌شود.
 4. باعث افزایش تعادل روانی شخص می‌شود.
 5. باعث افزایش تمرکز در مراقبۀ نماز، درس و کارهای روزمرۀ زندگی می‌شود.
 6. به ترک عادات ناپسند و اعتیادهای مختلف کمک می‌کند.
 7. باعث افزایش شادابی و رفع مشکلات خانوادگی می‌شود.
 8. باعث بهبود ارتباطات فردی، اجتماعی، همچنین کاهش و از‌بین‌بردن بیماری‌های روانی و جسمی می‌شود.
 9. باعث افزایش خلاقیت و اعتمادبه‌نفس می‌شود.
 10. باعث افزایش صبر، تحمل و درک موقعیت‌های دشوار می‌شود.
 11. در اتخاذ تصمیم و انجام عمل مناسب به فرد کمک می‌کند.
 12. بازده کار و توان دریافتی، ادراکی و شناختی شخص را افزایش می‌دهد.
 13. باعث طبیعی‌شدن فرآیند خواب شده و به سرحالی و هوشیاری بیشتر شخص کمک می‌کند.
 14. احساس شادی و سبکی درونی به فرد می‌بخشد.
 15. هرچه شخص، تمرین مدیتیشن را در دورۀ طولانی‌تری انجام می‌دهد، مسائل فکری او کمتر شده و حتی اختلالات روان‌تنی نظیر فشارخون بالا، زخم معده، آسم، سردرد، میگرن، بیماری قند، تحریک‌پذیری و زودخشمی وی نیز بهبود می‌یابد.
 16. باعث بهبود و درمان اختلالات روانی، روان‌نژندی‌های اضطرابی، افسردگی، ترس، وسواس، انواع اعتیاد و اختلالات شخصیتی می‌شود.
 17. باعث پیشرفت در فن بیان،  ایجاد آرامش، حفظ سکوت و آرام‌کردن ذهن می‌شود.

 

استفاده از تکنیک‌های تمرکز، کنترل و پالایش ذهن در زندگی روزمره، بخش مهمی از قوانین طبیعت است؛ اگر ما نتوانیم در زندگی روزمره از این تکنیک‌ها استفاده کنیم، در واقع هیچ بهره‌ای از زندگی نبرده‌ایم. هر انسانی در زندگی با وضعیت‌های ناخواسته‌ای مواجه می‌شود؛ هرگاه مورد ناخواسته‌ای اتفاق می‌افتد، شخص تعادل و توازن ذهن خود را از دست می‌دهد و آغاز به پدیدآوردن آلودگی‌ها و برخی مشکلات می‌کند، با پدیدارشدن ناپاکی‌ها، مشکلات و آلودگی‌ها در ذهن، انسان دچار درد و رنج می‌گردد؛ اما چگونه می‌توان ناپاکی و آلودگی پدید نیاورد و تنش نیافرید؟

چگونه می‌توان به آرامش و تعادل ذهن که نیاز بشر است، دست یافت؟

پاسخ این سؤال و سؤالات دیگر را می‌توانید در کلاس‌های گروهی به‌صورت شفایی و عملی به دست بیاورید. اساتید مختلفی با گرایش‌های گوناگون، موضوعات بسیار  زیادی دربارۀ ذهن  گفته‌اند، ولی  در کل  سه  نوع  عمل  وجود  دارد: 

 • کرداری؛
 • زبانی؛
 • ذهنی.

شخصی که یاد می‌گیرد به درون خویش بنگرد، به‌سرعت درمی‌یابد که عمل ذهنی، بیشترین  اهمیت  را دارد. اندیشه‌ها  به‌صورت  اعمال  ذهنی  پدیدار شده و سرانجام خودشان را در  سطح گفتاری و رفتاری  نشان  می‌دهند؛ از این ‌جهت است که ذهن بر تمام  پدیده‌ها مقدم است، بیشترین اهمیت  را  دارد  و هر چیزی  ساختۀ  ذهن  است. اگر با ذهنی  ناپاک  گفت‌وگو  و یا رفتار کنیم، آنگاه رنج  و بدبختی  را در  زندگی  خود  تجربه  خواهیم  کرد. هدف  از  مراقبه،  تمرکز، کنترل  و پالایش ذهن  سرکش  می‌باشد.

 


منبع  مراقبه یا Meditation، مهر و محبت است.

انسانی که مراقبه نمی‌کند، برای عشق، مهر و جشن‌گرفتن انرژی ندارد. فردی که مراقبه نمی‌کند، از منبع انرژی خودش قطع اتصال کرده است؛ در واقع او مقدار اندکی انرژی دارد که از طریق خوراک، هوا و ماده ایجاد می‌شود. این فرد با انرژی جسمانی زنده است، و این انرژی جسمانی، محدود است؛ یعنی در مقطعی از زمان ایجاد می‌شود و در مقطعی دیگر از زمان از بین می‌رود. این انرژی در فاصلۀ بین تولد و مرگ انسان در او به وجود می‌آید.

چگونه می‌توان خود را با منبع لایزال و تمام‌نشدنی پیوند داد؟

می‌توان این منبع بی‌پایان را خداوند نامید. انسان، موجی از فرآیندی بی‌نهایت است. اگر این موج به درون خویش بنگرد، بی‌نهایت را خواهد یافت. مراقبه یاMeditation، چیزی نیست جز پلی برای رفتن به درون خویش. تنها چیزی که هنگامِ مراقبه باقی می‌ماند، مهر و محبت است.

صلح و آرامش از درون جاری می‌شود؛ آن را در بیرون از خویش نجویید.

 

 • سال: 1397
 • فصل: زمستان
 • شماره: 9
منتشرشده در روانشناسی, نشریه 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات