-->

بازی سوداکو و تاثیرات آن بر مغز

نویسنده 
بازی سوداکو و تاثیرات آن بر مغز

 سودوکو، جدولی است که امروزه یکی از سرگرمی‌های رایج در کشورهای مختلف جهان به شمار می‌آید و به‌منزلۀ یک ابزار آموزشی بسیار مفید برای کودکان نیز به کار می‌رود. رشد مهارت‌های ظریف و عمقی حرکتی، رشد تعاملات اجتماعی و برقراری ارتباط با اطرافیان، خلق آثار تازه از طریق دست‌کاری محیط پیرامون، رشد زبان و عواطف و رشد هوش، از جمله مزایای این بازی‌ برای کودکان است. در حین بازی،‌ کودک در معرض انواع محرک‌ها قرار گرفته و ارتباطات زیادی در ذهنش شکل می‌گیرد که در نتیجه، رشد مغزی وی را به‌همراه دارد.

بازی‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل در تقویت مغز به‌حساب می‌آیند؛ بازی کودک، نوعی ورزش و تمرین برای مغز او به شمار می‌رود. از آن زماني که‌ موج سودوکو دنيا را فرا گرفته است، پژوهش‌هایی نيز روي مغز افرادي که اين سرگرمي را دوست داشتند، انجام شد که طي آن‌ها، فعاليت بالاي سلول‌های خاکستري و تقويت سلول‌های مغزي به ثبت نهايي رسيد. 

در این بازی، فرد ترغيب می‌شود تا انتهاي حل کامل جورچین، بازي کند؛ این بازی باعث هوشيارشدن و درگيرشدن سلول‌های مغزي و جلوگيري از بروز بيماري آلزايمر يا زوال عقل می‌شود.

بر اساس  جدیدترین پژوهش‌های صورت‌گرفته به‌وسیلۀ پژوهشگران دانشگاه کمبریج، حل جدول سودوکو در دوران کودکی به‌ویژه بین سنین 11-7 سال، علاوه بر افزایش هوش و توانمندی ذهنی کودک باعث افزایش دامنۀ لغات او نیز می‌شود. پژوهشگران علاوه بر جدول سودوکو، حل جدول کلمات متقاطع را نیز یکی از راه‌های بهبود حافظه و مهارت‌های کلامی در کودکان معرفی کرده‌اند. 

   

اهداف بازی سودوکو و تأثیرات آن 

تمرکز 

ذهن در هنگام تمرکز، توانایی جمع‌آوری ابزارهای موردنیاز برای حل مشکلات پیچیده را دارد. شاید تمرکز شدید، یکی از دلایل توانایی‌های غیرعادی دانشمندان بزرگ در محاسبات پیچیده و به‌خاطرسپردن مطالب فراوان باشد. 

بهینه‌سازی 

برای افزایش سرعت پردازش ذهنی و حل مسئله، بر اشتباهات فردی و نقاط ضعف غلبه کرده و از راه‌حل‌های میان‌بُر و جایگزین استفاده می‌کند. کودک هرچه بیشتر تمرین کند و به‌دنبال راه‌های متفاوت‌ باشد و هیچ گزینه‌ای را (هرچند غیرمعقول) بدون بررسی کنار نگذارد، می‌تواند بهینه‌ترین راه‌حل را پیدا کند.

حل مسئله 

سرعت انتقال و تصمیم‌گیری در مغز را به‌نحو عجيبي افزايش می‌دهد؛ در کنار آن، به افزایش مهارت‌های حل مسئله نیز کمک بزرگی می‌کند. 

ورزش مغزی 

این بازی به‌منزلۀ ورزشی برای مغز انسان به‌حساب می‌آید و آن را قوی‌تر می‌کند. ‏این بازی، نوعی نرمش برای مغز است. می‌توانید قبل از شروع به درس‌خواندن کمی بازی کند تا ببینید چقدر به درس خواندن کمک می‌کند. ‏همچنین این بازی به رشد مهارت‌های ظریف و عمقی حرکتی منجر می‌شود.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9
منتشرشده در روانشناسی, نشریه 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات