-->

قوانین رفتن به خرید با کودک

نویسنده 
قوانین رفتن به خرید با کودک

من هفته‌ای یکی، دو بار باید به ‌خرید بروم و مجبورم کودکم را نیز همراه خود ببرم. او از خرید رفتن متنفر است، بنابراین معمولاً به ‌خریدن شکلات اصرار می‌کند و سپس در فروشگاه شروع ‌به بهانه‌گیری، گریه کردن و کج‌خلقی می‌کند.

درباره ­ی آن بیندیشید

اغلب این خرید نیست که کودکان به ‌آن اعتراض دارند بلکه شیوه­ ی استرس‌زا و سریعی است که والدین موقع انجام خرید مایحتاج خود، به ‌کار می‌گیرند. علاوه ‌بر آن‌، بسیاری از رویدادهای بزرگسالان برای کودکان فاقد جذابیت بوده و زمان طولانی گشت‌های خرید، معمولاً از قدرت تحمل کودک خارج است.

چه‌ کارهایی باید انجام دهید؟

سفرهای خرید را نه مأموریت بلکه یک رویداد بدانید. این زمانی عالی برای دستیابی به‌ دو چیز در آنِ واحد است: انجام خرید و گذراندن زمانی باکیفیت با کودک.

اگر والدینی پرمشغله و چندمشغله هستید، متوجه خواهید شد که این ذهنیت و ‌داشتن نگرانی به‌آسانی به کودکتان منتقل خواهد کرد.

زمان بیش­تری را برای خرید برنامه‌ریزی کنید:

زمانی­که عجله ندارید، شما و کودک‌ آرامش بیش­تری داشته و زمان خوشایندتری را سپری خواهید کرد. اگر لازم است عجله کنید، از قبل فهرستی تهیه کرده و به‌آن پایبند باشید. پرسه‌زنی در فروشگاه برای خرید تصادفی، زمان خرید را طولانی‌ و کودک را آشفته می ­کند.

کودک خود را در خرید مشارکت دهید:

بیش­تر کودکان، عاشق آن هستند که در فروشگاه کمک­ کننده باشند. آن‌ها می‌توانند اقلام را با چرخ ­دستی حمل کرده، محصولات را انتخاب نموده و اجناس موردنیاز را در قفسه‌ها پیدا کنند. کودکانی‌که قادر به ‌خواندن هستند، می‌توانند از داشتن فهرست مختصری از اقلام برای پیدا کردن، لذّت ببرند.

از کودکتان، نظر بخواهید:

دو محصول مشابه را برداشته و از کودکتان در مورد این­که کدام­یک را بخرید، نظر بخواهید. نظر دادن درباره­ ی چیزی ‌که در چرخ ­دستی قرار خواهید داد، برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز و چالش برانگیز است.

علایق کودکتان را بپذیرید:

«بَه‌ بَه. اون کلوچه‌ها خوشمزه به ‌نظر می‌رسن». این جمله را با یک اظهارنظر مبنی بر دلایل نخریدن کلوچه دنبال کنید، بدون این­که ملامت‌کننده به ‌نظر برسید، برای مثال: «امّا، ما امروز قصد خرید کلوچه نداریم».

یک فهرست آرزویی مکتوب و تخیلی ایجاد کنید:

هر وقت‌که کودکتان می‌گوید: «من اینو می­خوام» به او بگویید که شما به‌خاطر خواهید سپرد که او، این­را دوست دارد. شما حتّی می‌توانید آن­را فوراً روی کاغذ یادداشت کرده و آن­را فهرست آرزویی او بنامید.

از درخواست‌های بی‌وقفه­ ی او جلوگیری کنید:

قبل از ورود به‌ فروشگاه، کودک خود را از این­که آن­روز چه ‌چیزی خریده و چه چیزی نخواهید خرید، مطلع کنید. اگر بتوانید به‌او اجازه دهید هر دفعه که به‌ خرید می‌روید یک خوراکی برای خریدن انتخاب کند، او خواهد فهمید که نباید فهرست بی‌پایانی از چیزها را درخواست کند. همچنین تصمیم گرفتن درباره­ ی یک فقره خرید خودش، او را هدفمند بار خواهد آورد.

قوانین ثابتی داشته باشید:

اگر مکرر به ‌خرید می‌روید، نوشتن پنج یا شش قانون خرید روی کارت یادداشت و قرار دادن آن در اتومبیل کمک‌کننده خواهد بود. هر بار قبل از رفتن به خرید، قوانین را با کودکان خود مرور کنید.

چه کارهایی نباید انجام دهید

یک کودک گرسنه را به ‌خرید خواروبار نبرید:

شما ممکن‌است به­ طور عمد، این مسأله را برنامه‌ریزی نکرده باشید امّا اتفاق می‌ا‌فتد. اگر یکی دو ساعت از آخرین ساعت تغذیه کودکتان گذشته است، اولین قلم در لیست شما باید خوراکی باشد که کودک بتواند حین خرید شما، آن­را بخورد.

یک بسته بیسکویت ترد، یک بسته چوب شور و یا یک خوراکی مناسب در کاستن احساس گرسنگی معجزه می‌کند (فقط یادتان باشد موقع تسویه، پول آن­را پرداخت کنید!!!).

یک کودک خسته را به ‌خرید نبرید. از برنامه‌ریزی خرید نزدیک ساعات خواب کودک، دوری کنید. کودکان خسته، کاملاً بهانه‌گیر و بی‌تحمل هستند.

در ساعات شلوغی مغازه، خرید نکنید. در صورت امکان، زمان خرید خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که از شلوغی جمعیت پرهیز کنید. حضور افراد زیاد در مغازه، به ‌معنی صف‌های طولانی‌تر و دشواری بیش­تر خواهد بود. همچنین یک مغازه بی سر و صدا و کم­جمعیت، به‌شما کمک می‌کند که استرس کم­تری داشته باشید. یک صندوقدار و یا مدیر مغازه می‌تواند به شما زمان­ های مناسب خرید را پیشنهاد کند.

 

 

  • سال: 1397
  • فصل: بهار
  • شماره: 7
منتشرشده در روانشناسی, نشریه 7

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات