-->

اینفوگرافی میزان کالری کار در منزل و ورزش

اینفوگرافی میزان کالری کار در منزل و ورزش

تقریبا همه ما در مواقعی مجبوریم موضوعی را برای جمعی در محیط کار، تحصیل، خانواده و یا در جاهای دیگری توضیح بدهیم. و به طور معمول و سنتی برای اینکه یادمان بماند تا به ابعاد موضوع بپردازیم، سر فصل ها و موارد مهم را در کاغذی می نویسیم و به تناسب در زمان مناسب به آنها اشاره می کنیم. بسیاری از مواقع ما می خواهیم صحنه ها و تصاویری را که خود از موضوع در ذهن داریم به مخاطب منتقل کنیم، اما ارایه توضیحات کلامی برای ایجاد تصور در ذهن مخاطب کاری بس دشوار است، و مخاطب به زودی خسته و دلزده می شود، زیرا که اکثر مخاطبان از قدرت تصور و تخیل قوی برخوردار نیستند. برای سهولت ارتباط با مخاطب روش جدیدی ابداع شده است؛ اینفوگرافی. در ادامه به تعریف مختصری از اینفوگرافی و ویژگی های آن اشاره می گردد.

اینفوگرافی: این کلمه از دو جز اینفو و گراف تشکیل شده است، اینفو مخفف کلمه Information به معنی اطلاعات است و Graphic هم بمعنی تصویر است و اینفوگرافی: یعنی ارایه اطلاعات یا اطلاع رسانی از طریق تصویر. در روش سنتی آنچه غالب است متن است ، اما در روش جدید تصویر غالب است. در تعریف تکمیل تر از اینفوگرافی میتوان گفت: اینفوگرافیک ها یا گرافیک های اطلاع رسان، نمایشگران تصویری اطلاعات و داده ها هستند. این تصاویر در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده ها وجود دارد، استفاده می شود.

مهمترین ویزگی های اینفوگراف:

 • سهولت ارایه اطلاعات
 • سرعت بالای اطلاعات
 • جذاب و جالب بودن برای مخاطب
 • عدم خستگی مخاطب
 • ارایه اطلاعات زیاد در زمان اندک
 • امکان نمایش سریع، واضح و زیبای ایده های پیچیده
 • امکان برقراری آسان ارتباط بین اجزای ارایه شده موضوع

با توجه به مطالب فوق الذکر، در ادامه به تعریف کالری و نیاز بدن به مقدار کالری و سپس به بررسی مقایسه ی میزان کالری در انجام کارهای منزل با برخی فعالیت های ورزشی به لحاظ کالری مصرفی که در نهایت بصورت اینفوگرافی نمایش داده شده است، پرداخته می شود.

 

کالری:

کالری واحد انرژی غذایی است. یکی از اثرات غذایی که ما می خوریم تامین انرژی برای بدن می باشد، تا بدن ما بتواند نیروی لازم را برای حرکات و کارهای ارادی و غیر ارادی خود بدست آورد. حرکات و کارهایی مانند: راه رفتن، انجام کارهای شخصی ( انجام امورات منزل)، ورزش و کارهای بدنی در حرفه های مختلف ارادی است. اما حرکات غیر ارادی  مانند : حرکات قلب و دستگاه گردش خون، دستگاه تنفس، حرکت معده و روده ها و غیره می باشد. و باید دانست که تولید و ساخته شدن بعضی از مواد در بدن احتیاج به انرژی دارد. و اما مقدار کالری مورد نیاز هر فرد به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از: سن، جنسیت، اندازه ی بدن، وضعیت سلامت، سبک زندگی و میزان تحرک روزانه. تحقیقات نشان می دهند که: حتی عواملی همچون شیوه غذا خوردن نیز میزان انرژی مورد نیاز شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. به عنوان مثال اگر غذا را بیشتر می جویدکالری بیشتری دریافت خواهید کرد و زودتر سیر می شوید.

با انجام کارهای منزل چه مقدار کالری مصرف می شود؟

 ما روزانه به کارها و فعالیت های زیادی مشغول هستیم. از کارهای منزل گرفته تا مطالعه، ورزش، شغل و…اما شاید به درستی متوجه میزان انرژی که صرف این کار ها می کنیم، نباشیم. اطلاع از میزان انرژی که برای انجام امورات روزمره زندگی مصرف می شود از آن لحاظ قابل اهمیت است که، میزان انرژی مصرفی و میزان کالری دریافتی را می توانیم کنترل کنیم. مثلا" خانم های خانه داری که فرصتی برای ورزش کردن و یا فعالیت های خارج از منزل ندارند، و همیشه نگران افزایش وزن خود هستند، به خوبی می توانند با اطلاع از مقدار انرژی که صرف کارهای منزل می کنند، وزن خود را مدیریت کنند.کار خانه قطعا مزایای خود را دار، زیرا وقتی که کار خانه انجام می دهید، بدن حرکت می کند و این یک ورزش  ایده آل هست. * به گزارش حوزه ی بهداشت و  درمان گروه علمی پزشکی، پژوهشگران دریافته اند که انجام کارهای خانه میتواند باعث کنترل و بهبود وزن افراد شود.کارشناسان اعتقاد دارند، بسیاری از افراد تنها گمان میکنند، از طریق ورزش و انجام تمرینات سخت ورزشی می توانند لاغر شوند. اما یافته ها حاکی از آن است که نظافت و رسیدگی به امور منزل نیز می تواند علاوه بر حفظ بهداشت و سلامت افراد در کنترل وزن آنها موثر باشد. به گفته دکتر ادوارد آرچر متخصص طب پیشگیری می گوید: ما امیدواریم که زنان به میزان کالری که وارد بدن خود می کنند و میزان کالری که می سوزانند دقت کنند تا سلامت آنها به خطر نیفتد. لذا افرادی که در پی افزایش یا کاهش وزن هستند، با اطلاع از مقدار انرژی مصرف شده، بهتر میتوانند برای رسیدن به اهدافشان کالری های دریافتی و مصرفی را مدیریت کنند. در این مطلب اینفوگرافی از کارهای معمول در طول روز و مقدار انرژی که صرف آنها می شود را با هم بررسی می کنیم. همچنین این مقدار کارها با برخی فعالیت های ورزشی به لحاظ کالری مصرفی مقایسه می شوند.

اسلاید

و اما سخن پایانی برای شما مخاطب عزیز این است که بدانیم: از ضروری‌ترین نیازهای بشر که جزو شرط‌های اصلی بهداشت روانی به شمار می‌رود، آرامش خاطر، احساس امنیت، شادابی و نشاط است. و ورزش یکی از راه‌های دست‌یابی به این امر مهم می‌باشد. ورزش، از طرفی با ایجاد محیطی فرح‌انگیز و نشاط‌آور؛ و از سوی دیگر با کاستن فشارهای عضلانی و از بین بردن سستی و کسالت، فشارهای روانی را مهار و باعث احساس شادی و نشاط می‌شود. به همین دلیل ورزش را رابط جسم و ذهن می‌نامند. لذا از نظر سازمان بهداشت جهانی " تندرستی" صرفاً نداشتن بیماری و ضعف نیست؛ بلکه منظور از آن سلامت کامل جسمی، ذهنی، اجتماعی و روحی است. در حقیقت دو هدف عمده تندرستی، به تأخیر انداختن مرگ  و بیماری است. پروفسور استیوبلر(1994) می گوید: تمام تلاش و کوشش انسان، برای دست‌یابی به زندگی بهتر، هدفمند و با کیفیت عالی همراه با کامیابی و رسیدن به لذت واقعی این است که؛ ورزش بهترین زمینه‌ساز رسیدن به این هدف‌ها می‌باشد.

منابع:

 • * نريماني، محمد و همكاران، "مقايسه خودپايي و سلامت عمومي در ورزشكاران گروهي و انفرادي و افراد غير
 • گائینی، عباس و رجبی، حمید، آمادگی جسمانی، انتشارات سمت، چاپ چهارم، ۱۳۸۶
 • کاویانی ، محمد . روانشناسی سلامت / جلد اول ، نویسنده : رابين ديماتئو ، نشر کیمیا، 1378
 • فراهانی ، ابوالفضل . تربیت بدنی ، انتشارات پیام نور ، 1382

 

https://fa.m.wikipedia.org

http://infographic.ir

www.emevarzesh.com

www.yjc.ir

www.hidoctor.ir

www.tebyan.net

www.health.com

کتابهای پیشنهادی جهت مطالعه:

 • ورزش و تندرستی از دیدگاه آیات و روایات: نشر : سبط النبی
 • دانلود رایگان کتاب ورزش و تندرستی. ناشر کتاب ویستا. takbook.com
 • روانشناسی ورزش. نویسنده : بریتون بروور

 

داستانهای کوتاه و قابل تامل

غذای بی نمک: مادری یادش رفت به غذا نمک اضافه کند، و آن را همانطور بی نمک سر سفره آورد. همه ی اعضای خانواده متوجه بی نمکی غذا شدند. دختر خانواده گفت: بهتر است غذا را دور بریزیم، چون که به درد نمی خورد. مادر با تعجب پرسید: مگر به یک دلیل کوچک غذا را باید دور بریزیم؟ دختر خندید و گفت : ببین چطور به یک دلیل کوچک بارها به من گفته ایدکه من آدم به درد خوری نیستم.

 

 • سال: 1395
 • فصل: زمستان
 • شماره: 5
منتشرشده در روانشناسی, نشریه 5

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات