-->

بیماری قوز قرنیه

بیماری قوز قرنیه

چشم هم مانند سایر بخش‌های بدن، از جمله عضوهای مهم می‌باشد. چشم نیز ممکن است دچار بیماری و یا عوارض مختلف ازجمله بیماری قوز قرنیه گردد.

دکتر حمیدرضا حسنی، فوق‌تخصص قرنیه و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز درمورد قوز قرنیه چنین گفت:

قوز قرنیه، یک بیماری تحلیل‌روندۀ قرنیه است که معمولاً ممکن است در سنین بلوغ و در دهۀ‌ سوم زندگی افراد بروز کند.

وی افزود:

در این بیماری، قرنیه دچار نازکی و بیرون‌زدگی می‌شود و شکل مخروطی پیدا می‌کند که این خود علایمی را به‌دنبال دارد و نهایتاً به کاهش بینایی منجرمی‌شود.

دکتر حسنی دربارۀ عوامل مؤثر در بروز قوز قرنیه گفت:

قوز قرنیه، ارثی نیست؛ ولی تقریباً ده درصد موارد را شامل می‌شود. عوامل محیطی و ژنتیکی می‌تواند در بروز این بیماری مؤثر باشد، ولی مهم‌ترین عامل این بیماری، مالش چشم‌ها است.

این فوق‌تخصص قرنیه ادامه داد:

مهم‌ترین علامت قوز قرنیه، مشکل نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم است که به‌تدریج کاهش بینایی را به‌دنبال خواهد داشت. قوز قرنیه در سه فرم خفیف، متوسط و شدید بروز می‌کند.

دکتر حسنی با اشاره به روش‌های درمان این بیماری تصریح کرد:

با توجه به میزان پیشرفت این بیماری و شدت آن در هر فرد، راه‌های مختلفی برای کنترل و درمان به کار گرفته می‌شود. در گام نخست، عینک تجویز می‌شود که در موارد خفیف، مشکل را حل می‌کند؛ گام بعدی درمان، تجویز لنزهای درمانی است و اگر پیشرفت این بیماری زیاد باشد، از حلقه‌های درون قرنیه و عمل جراحی برای این بیماری استفاده می‌شود.

 

  • سال: 1394
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات