-->

مسمومیت های تنفسی

مسمومیت های تنفسی

با آغاز فصل سرما، همواره با موج شدید مسمومیت‌های ناشی از گاز منواکسیدکربن و مرگ‌ومیر ناشی از آن مواجه هستیم. دکتر نغمه سعیدی، دکترای داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار داشت: هنگام استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی، به‌منظور پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، اطمینان از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش‌ها الزامی است.

دکتر سعیدی، در خصوص مسمومیت با مواد سمی از راه تنفسی گفت: در این نوع مسمومیت، مادۀ سمی از راه دستگاه تنفسی و هنگام نفس‌کشیدن وارد بدن می‌شود که از بین این مسمومیت‌ها می‌توان به استنشاق گازهای شیمیایی گوناگون مانند کلر، آمونیاک، مونواکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن ناشی از بخاری، آبگرمکن، کرسی و یا اگزوز خودروها، اسپری حشره‌کش و یا سموم دفع آفات نباتی اشاره کرد.

وی ادامه داد: بخار متصاعدشده از ترکیب جوهر نمک و وایتکس،علی الخصوص برای چشم، پوست و ریه بسیار خطرناک است؛ بنابراین توصیه می‌شود هنگام استفاده از این مواد از ماسک یا پارچۀ مرطوب برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کرده و از به‌کاربردن آن در مکان فاقد تهویۀ مناسب خودداری کنید.

دکتر سعیدی، بهترین اقدام برای مسمومیت‌های تنفسی را خروج سریع فرد از محل منبع سم و مکان سربسته و انتقال به فضای باز و استفاده از هوای آزاد، کنترل و برقرارکردن تنفس، شل‌کردن لباس‌های شخص مصدوم، تماس با اورژانس یا انتقال مصدوم به مراکز درمانی به‌منظور تجویز اکسیژن و داروهای موردنیاز برشمرد.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات