-->

کاهش جذب سرب با مصرف مواد کلسیم دار

کاهش جذب سرب با مصرف مواد کلسیم دار

مصرف مواد کلسیم‌دار شامل لبنیات یا مکمل‌های کلسیمی، جذب سرب را کاهش می‌دهد. به گزارش نشریۀ اختصاصی بهداشت و سلامت بهبد به نقل از وبدا، دکتر حوروش فرجی دانا، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و متخصص مسمومیت‌ها و به‌خصوص مسمومیت با سرب گفت: سرب، یکی از قدیمی‌ترین سم‌های شیمیایی شناخته ‌شده است که در حال حاضر، شیوع مسمومیت با آن افزایش‌ یافته است. با توجه به شیوع بالای مسمومیت با سرب، پیشگیری و تشخیص و درمان آن بسیار مؤثر خواهد بود.

وی توضیح داد: سرب در صنایع گوناگون از قبیل باطری‌سازی نقاشی و چینی‌سازی تزئینات ساختمان لوله‌کشی و نیز در هوا موجود است و می‌تواند از طرق مختلف به مسمومیت منجر گردد.

دکتر فرجی دانا با اشاره به اینکه کودکان ممکن است با سرب از منشأهای مختلف تماس داشته باشند و دچار مسمومیت حاد و مزمن با سرب شوند، تصریح کرد: مسمومیت با سرب می‌تواند از طریق نوشیدن آب آلوده به سرب و بلع جسم خارجی سربی، تماس با رنگ‌های حاوی سرب و شغل والدینی که در تماس با سرب باشند، ایجاد شود.

این متخصص به مسمومیت با سرب در افراد بالغ اشاره کرد و اظهار داشت: در افراد بالغ، علاوه بر عوامل بیان‌شده، مصرف مواد مخدر خوراکی آغشته به سرب می‌تواند به مسمومیت منجر شود که در حال حاضر شیوع بالایی دارد.

وی علایم مسمومیت با سرب را احساس طعم فلزی، بی‌اشتهایی، استفراغ، اسهال خونی، دردهای شکمی، گاهی یبوست، آسیب به کلیه، کم‌خونی، تشنج و کوما برشمرد.

دکتر فرجی دانا با تأکید بر اینکه مسمومیت با سرب در کودکان می‌تواند به کاهش ضریب هوشی و اختلالات رشد کودک منجرگردد، اظهار داشت: به‌منظور جلوگیری از عوارض نزدیکی با منابع آلودگی سرب، مراجعه به پزشک و بررسی ازنظر مسمومیت حاد یا مزمن سرب ضروری است.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات