-->

میکرونیدلینگ چیست؟

نویسنده 
میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های، نسبتاً جدید درمانی و جوان‌سازی پوست است که از حدود دو دهه قبل در شکل ابتدایی خود معرفی و ارائه شد. اساس این روش ایجاد آسیب‌های نقطه‌ای متعدد بر سطح اپیدرم پوست است که با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک انجام می‌شود. در نهایت، این آسیب‌های کنترل‌شده نقاط ریزی را بر روی پوست ایجاد می‌کنند که خون به شکل قطرات شبنم از آن‌ها بیرون می‌زند. در روش میکرونیدلینگ این آسیب کنترل‌شدۀ سطح پوست باعث فعال‌سازی و تولید بسیاری از فاکتورهای رشد در لایۀ میانی پوست می‌شود که در انتها منجر به کلاژن‌سازی جدید و ایجاد روند جوان‌سازی می‌شود. تحریک این فرایند دوباره‌سازی به نحوی است که می‌تواند به افزایش استحکام، کاهش چین‌وچروک‌ها و حتی بهبود نسبی نواحی اسکارهای قبلی روی پوست بیانجامد. از سوی دیگر، نقاط متعدد ورود سوزن در پوست باعث تسهیل نفوذ داروهای موضعی در پوست شده و فرایند اثربخشی درمان‌های دارویی را تسریع می‌کند.

ابزارهای میکرونیدلینگ

در روش ابتدایی و قدیمی میکرونیدلینگ از ابزاری به نام درمارولر استفاده می‌شد که به شکل یک استوانه همراه با سوزن‌های سطحی بود که با حرکات دست حالت سوزن‌کاری روی پوست انجام می‌شد. امروزه با استفاده از موتورهای الکتریکی شبیه مداد یا همان دستگاه‌های مختلف درماپن می‌توان فرایند میکرونیدلینگ را با دقت، سرعت و کیفیت بهتری بر روی پوست انجام داد. در تکنیک جدیدتر سوزن‌های یک‌بارمصرف به صورت کارتریج‌های 12سوزنی روی قلم موتوردار قرار گرفته و آن قلم روی دستگاه نصب می‌شود. بر حسب هدف درمانی می‌توان عمق نفوذ سوزن در پوست و سرعت حرکت آن را تعیین کرد.

کاربرد میکرونیدلینگ

معمولاً برای حصول حداکثر بهبودی، نیاز است فرایند میکرونیدلینگ بین 4 تا ۶ نوبت در فواصل ماهانه صورت گیرد. تاکنون در مطالعات گوناگون اثربخشی میکرونیدلینگ در موارد مخلتفی مشاهده شده است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد:

-جوان‌سازی: میکرونیدلینگ در تحریک دوباره‌سازی کلاژن پوستی، بهبود استحکام و کاهش چروک‌های پوست در مطالعات مختلف مؤثر بوده است.

-آکنه اسکار: انجام این روند باعث بهبود نمای ظاهری اسکارهای فرورفتۀ آکنه می‌شود.

-اسکار سوختگی: پس از انجام میکرونیدل بهبود ظاهری نمای اسکار سوختگی قابل توجه است.

-ملاسما: انجام این فرایند باعث نفوذ بهتر داروهای روشن‌کننده در پوست و تسریع روند بهبودی لکه‌های صورت می‌شود.

-استریا: این روش در درمان ترک‌خوردگی‌های پوستی ناشی از تغییرات دورۀ بلوغ یا بارداری تا میزان قابل توجهی مؤثر بوده است.

-سایر موارد: از این روش در درمان ریزش مو، ریزش موی سکه‌ای و در مواردی از روش میکرونیدلینگ همراه RF در درمان تعریق شدید زیربغل نیز استفاده شده است.

مزایای میکرونیدلینگ :

این روش علاوه بر اثربخشی قابل توجه، معمولاً  با عارضۀ جانبی جدی همراه نمی‌باشد. نقاهت بعد از انجام آن بسیار کوتاه بوده و فعالیت روزانۀ افراد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. از سویی، انجام این روش در افراد با پوست سبزه و گندمی می‌تواند با خطر بروز اندکی لکه‌های پوستی پس از فرایند همراه باشد. نکتۀ دیگر، کمتربودن هزینۀ این روش نسبت به فرایندهای لیزری جوان‌سازی است.

موارد ممنوعیت انجام :

-وجود ضایعات التهابی فعال آکنه روی صورت به شکل جوش‌های چرکی و قرمز

-تبخال فعال صورت

-سابقۀ فردی و خانوادگی اسکار برجستۀ کلوییدی

-بیماری فعال پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس

-بیمار تحت شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی

-بیمار دچار اختلالات خونی یا تحت درمان با داروهای ضد انعقاد

در مجموع می‌توان میکرونیدلینگ را به عنوان یکی از روش‌های آسان، ارزان، مؤثر، ایمن و کم‌عارضۀ جوان‌سازی پوست، به‌ویژه در افرادی با رنگ پوست گندمی و تیره‌تر در نظر داشت که با دورۀ نقاهت حداقلی و کمترین احتمال بروز عوارضی مانند تشدید لکه‌های پوست همراه است. بر این اساس، انجام این فرایند در مراکز معتبر توسط افراد با صلاحیت و متخصص می‌تواند منجر به جوان‌سازی صورت، بهبود نمای ظاهری، شفاف‌ و روشن‌شدن پوست، کاهش منافذ سطحی پوست و بهبود نمای اسکارهای روی صورت شود.

 

 

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9
منتشرشده در پوست و زیبایی, نشریه 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات