-->

تتو( خالکوبی)

تتو( خالکوبی)

تتو یا خال‌کوبی اصطلاحا به فرآیندی گفته می‌شود که رنگ به‌طور دلخواه یا ناخواسته درون‌پوست انسان زده یا کوبیده می‌شود. اکثر اوقات ما با تتوهای زیبایی مواجه هستیم که مراجعین ما برای پاسخ‌دادن به یک نیاز درونی این کار را انجام می‌دهند. حدود 15-20 درصد مراجعین به مراکز لیزر، تتو ناخواسته یا تتوی تصادفی دارند که به‌طور عمده در کودکان ناشی از تتوشدن مداد یا رنگ خودکار درون‌پوست و در بالغین به‌دنبال تصادف وارد شدن ذرات آسفالت، دانه‌های شن و... درون‌پوست رخ می‌دهد. انواع دیگری از تتو وجود دارد که ناشی از فرورفتن مواد دندان‌پزشکی داخل مخاط دهان می‌باشد. اغلب ما با طیف وسیعی از مراجعه‌کنندگانی مواجه هستیم که به‌دنبال پاک کردن تتو به‌صورت صددرصد هستند.

فاکتورهای زیادی در پاک‌شدن تتو تأثیرگذار است که عملا تعداد کمی از آن‌ها در اختیار پزشک یا مراجعه‌کننده قرار دارد. همین امر سبب می‌شود، برای پاک‌کردن تتو با مسائل و مشکلات زیادی مواجه شویم و حتی ممکن است تتو درنهایت به‌طور کامل پاک نشود. در ادامه به برخی از فاکتورهای متعدد دخیل در پاک‌شدن تتو اشاره می‌نماییم:

  • کیفیت رنگ تتو و عمقی که تتو در آن انجام شده و حتی محل هایی که تتو شده اند. به‌صورت ثانویه فاکتورهای دیگری هم ‌روی آن مؤثر است؛ مثل زمانی که از انجام آن گذشته و عوارضِی که به دنبال انجام تتو ایجاد شده است. یا مراجعه‌کننده‌ای که تتو ثانویه انجام داده و الان دچار عفونت شده که اغلب ناشی از عدم مهارت کافی شخص تتوکننده است یا تتو در محل و عمق نامناسب انجام شده است.

آنچه که ما به عنوان پزشک در اختیار داریم لیزرهای پاک‌کنندۀ تتو است. ازجمله لیزرهایی که برای پاک‌کردن تتو به کار می‌رود، می‌توان به لیزرهای Q Switched Ruby، Q Switched ND: YAG، Q Switched alexandrite، Erbium: YAG  و 2Co اشاره نمود. (تا جایی که بنده اطلاع دارم، Q Switched Ruby در حال حاضر در ایران وجود ندارد یا در اندک مراکزی وجود دارد) کاربرد اصلی این لیزر برای پاک‌کردن تتوهای روشن یا تتوهای صورتی - قرمز می‌باشد که به‌خاطر پوست گندمین یا سبزه گونی که ایرانی‌ها دارند، توجیه پزشکی و اقتصادی‌ای برای ورود این دستگاه به بازار وجود ندارد.

Q Switched Alexandrite برای پاک‌کردن دیگر رنگ‌ها (معمولاً رنگ‌های روشن) استفاده می‌شود. به‌ندرت در بعضی از مراکز تخصصی به‌صورت موقت Q Switched Alexandrite وارد شده و مورداستفاده قرار گرفته و ادامه پیدا نکرده است (به‌طوری‌ که نگارندۀ این متن اطلاعی از ادامۀ استفاده از این لیزر ندارد.)

اما مهم‌ترین لیزر پاک‌کنندۀ تتو مناسب برای ایرانیان، Q Switched ND: YAG می‌باشد. این لیزر با فرکانس 532 و 1064 نانومتر مورداستفاده قرار می‌گیرد که عمدتاً بر ای پاک‌کردن تتوهای تیره‌رنگ کاربرد دارد. نکتۀ حائز اهمیت این است که نوع رنگی که برای تتوها به کار می‌رود در روند درمان مهم است. زمانی که برای رنگ‌های تیره از رنگ‌هایی مثل جوهر هندی یا نظایر آن استفاده می‌شود، یا تتوهایی که به‌صورت سنتی، قدیمی یا عادی میان مردم استفاده می‌شود به‌راحتی در یک جلسه یا تعداد جلسات اندک با لیزر 1064 پاک خواهند شد. در صورتی که در سایر موارد مثلا زمانی که عناصر سنگین مثل آهن یا مس به آن‌ها اضافه می‌شود. معضل اصلی رخ می دهد. یعنی تبدیل شدن به رنگ ثانویه اتفاق می افتد و رنگ از قرمز یا قهوه‌ای به سیاه تبدیل می شود و درنهایت ممکن است، بخش‌هایی از آن تتو باقی بماند و کار برای پزشک و بیمار سخت و پیچیده می‌شود و به ‌اضافه‌شدن تعداد جلسات درمان و افزایش هزینه‌های بیمار منجر می‌شود.

از دیگر لیزرهایی که به آن اشاره نمودیم، لیزر :YAG Erbium و 2Co است که مکانیسم این 2 لیزر بیشتر تخریب تتو و بافت است و با تراشیدن لایه های سطحی پوست منجر به خروج رنگ دانه و پاک‌شدن تتو می‌شود. مسلّماً وقتی از این مکانیزم استفاده می‌شود به تعداد جلسات بیشتری هم نیاز است.

از فاکتورهای مهم دیگری که در مورد پاک‌کردن تتو موثر است، عمق تتو می‌باشد که تتوکارها برای اینکه نمای بیشتری ایجاد کنند یا اصطلاحاً سایه بزنند، هم کیفیت رنگ را طی جلسات مختلف تغییر می‌دهند و هم در عمق‌های مختلفی تتو را انجام می‌دهند. با توجه به اینکه عمق لیزرهای ما ممکن است به لایه‌های عمیق‌تر نفوذ نکند این مسئله مجدداً باعث می‌شود تعداد جلسات پاک‌کردن تتو و درنتیجه هزینه‌ها افزایش یابد.

علاوه بر موارد گفته‌شده، درمورد تتو ناحیه ای از بدن که تتو می شود نیز حائز اهمیت است. نواحی‌ای که پوست تیره تر یا کشیده‌تری دارند، ممکن است درد بیشتری را موقع پاک‌شدن تحمل کنند. نواحی خاص‌تری نیز وجود دارد که خانم‌ها ممکن است مایل به انجام تتو در آن نواحی باشند، مانند لبه پلک‌ها و چون لیزرهای Q-Switched پرتوان هستند، ممکن است موجب آسیب به چشم شوند و باید این کار در کلینیک‌های مجهز با تجهیزات مناسب انجام شود. عموماً به‌دنبال پاک‌شدن تتو ممکن است یک یا دو روز زخم یا ضایعات تاولی ایجاد شود و سپس روند ترمیم طی شود؛ همکاری فرد مراجعه‌کننده در طی جلسات پاک‌شدن تتو خیلی خیلی مهم است. پوشاندن ناحیه از آفتاب، استفاده از کرم‌ ترمیم‌کنندۀ مناسب و حتی در پاره‌ای از موارد، مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند در کنار استفاده از لیزرهای پاک‌کنندۀ تتو الزامی باشد. در بعضی از ارگان‌ها مثل انگشت ممکن است به‌دنبال پاک‌کردن تتو التهاب رخ دهد و حتی برای فرد اختلال کارکرد عضو هم پیش آید. به همین دلیل افراد باید تمامی این نکات ریز و درشت را در نظر بگیرند و بعد اقدام به ترمیم نمایند. در پایان این نکته هم باید در نظر گرفته شود که برای بعضی رنگ‌ها مثل رنگ‌های روشن نیز ممکن لیزر پاک‌کنندۀ‌ مؤثری وجود نداشته باشد.

 

  • سال: 1397
  • فصل: زمستان
  • شماره: 9
منتشرشده در پوست و زیبایی, نشریه 9

نشریه ای که به حضور شما خوانندگان گرامی تقدیم می گردد، نخستین نشریه تخصصی بهداشت و سلامت در استان البرز می باشد . این نشریه به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی که برای خود در قبال آگاهی رسانی در حوزه سلامت به جامعه در نظر گرفته ایم

بیشترین نظرات